FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

ECB, Çin oyun sektörüne yine saldırıyor, emtialar rekora koşmaya devam ediyor – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB), tahvil alım programını azaltacağını duyurabilir. Fed konuşmacıları, son …

ECB, Çin oyun sektörüne yine saldırıyor, emtialar rekora koşmaya devam ediyor – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB), tahvil alım programını azaltacağını duyurabilir. Fed konuşmacıları, son ekonomi verilerinin zayıf olmasının, varlık alımlarını azaltma tarihini gelecek yıla ertelemeye yetmediğine işaret ediyor. Haftalık işsizlik başvuruları bu görüşü pekiştirebilir. Atlantik’in her iki kıtasında da borsalar mücadele içinde. Çin, küçükler için oyun oynama sürelerine yeni sınırlar getirmeden önce video oyunu şirketleri üzerindeki baskıyı artırıyor. Nikel, alüminyum ve doğalgaz birçok yılın yüksek seviyelerini görürken emtia fiyatları rekor koşusunu sürdürüyor.

İşte 9 Eylül Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ECB azaltıma başlayacak mı?

ECB, parasal teşviki azaltmaya başlama konusunda Fed’den çabuk davranabilir.

ECB’nin yönetim konseyi, aylık alımları azaltıp azaltmayacağını TSİ 15.45’te açıklayacak. Başkan Christine Lagarde, her zamanki gibi 45 dakika sonrasında basın toplantısı yapacak. ECB’nin niceliksel genişlemeyi azaltsa bile, uzun bir süre için faiz oranlarını yükseltme şansının çok az olduğunu yinelemesi bekleniyor.

Avrupa piyasaları karar öncesinde yönünü tayin etme mücadelesi içinde. Stoxx 600 %0,4 düşerken hükümetin Salı günü yaptığı vergi artışı duyurusuna yönelik devam eden negatif reaksiyon üzerine İngiltere piyasaları %1 üzerinde kayıp yaşadı.

2. Çin, oyun sektörüne karşı mücadelesinde vites yükseltiyor

Çin oyun sektörü üzerindeki baskısını artırarak Tencent Holdings (OTC:TCEHY) ve NetEase (NASDAQ:NTES) hisselerini alt üst etti. Güney Çin Sabah Postası (South China Morning Post) raporuna göre Çin, yetkililerin istenmeyen içeriğin kaldırılması ve oyun şirketlerinin “tek başına kâr peşinde koşmasından” vazgeçmesi gibi yeni talepler yayınladığı bir toplantının ardından yeni oyun lansmanlarını askıya alacak.

Güneydoğu Asya’da oyun ve diğer hizmetler sunan Tencent’ın desteklediği çoklu uygulama şirketi Sea, bir ihtimal uzak doğu bölgesinde bir fırsat algılayarak, 6 milyar doların üzerinde yeni öz sermaye ve borç artıracağını söyledi.

Öte yandan Alibaba (NYSE:BABA), yetkililerin, şirketin LinkDoc birimini ABD borsasında işlem görmekten men ettiği ve onu başka alanlarda yeni bir özel finansman turu aramaya zorladığı raporları üzerine değer kaybetti.

3. Borsa kaybetmeye devam edecek; işsizlik başvuruları ile Fed konuşmaları bekleniyor

Son 24 saatte yapılan açıklamalar, Fed’in gelecek iki toplantısında da gerçekleşmeyeceğine işaret etse de Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı tarihin yaklaştığına dair farkındalığın gittikçe artması ile ABD piyasaları kaybetmeye devam edecek.

New York Fed Başkanı John Williams – bu yıl bölgesel Fed başkanları arasında en güvercin olanlardan biri – Çarşamba günkü açıklamasında alımların bu yıl azaltılmaya başlayacağına inanmaya devam ettiğini söylerken Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de Perşembe günkü bir görüşmede benzer şeyler söyledi.

Dow Jones 95 puan düşerken S&P 500 benzer miktarda kayıp yaşadı ve Nasdaq 100 %0,2 geriledi.

ABD’de günün en büyük verisi, haftalık işsizlik başvuruları olacak. Çin’deki büyük hisselere ek olarak ilgi çekebilecek isimler arasında ikinci çeyrek sonuçları beklentileri epey aşan Lululemon var.

4. Emtialar yanıyor

Para politikasında sıkılaşma kaygıları artarken emtia piyasaları, özellikle, salgının yol açtığı fiyat artışlarının düşünüldüğünden daha çok yükseleceğine ve akabinde yaşanan teşvik sorunlarının da daha uzun süreceğine işaret ediyor.

Çin ÜFE okuması, Ağustos ayında yıllık %9,5’a yükseldi: ABD limanlarına rekor seviyede yüksek navlun fiyatları ile altı çizilen bir seviye.

Perşembe günü baz metaller artmaya devam etti: nikel vadeli işlemleri %2,4 artışla yedi yılın yeni rekoruna yükselirken alüminyum %1,3 artışla 13 yılın yeni seviyesine çıktı. Çin’in bakır talebinin %10’una tekabül eden klima üreticilerinin, bakır yerine alüminyum ikame ettiği raporlanıyor. Çelik yapımında kullanılan kok kömürünün küresel fiyatları da 300 doları gördü.

5. LNG’nin başı çektiği bir sıkışma üzerine doğalgaz 7 yılın yükseğinde

Henry Limanı’ndaki doğalgaz fiyatları, 2014 yılından beri ilk kez 5 doları gördü. Avrupa ve Asya piyasalarında görülen ani bir sıkışma ile sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatı için fiyatlar yükseldi.

Meksika Körfezi’ndeki üretimin yavaş yavaş toparlanması spot piyasayı sıkı tutmaya yardımcı olduğundan ham petrol fiyatları da yükseldi. Ida Kasırgası sonrası üretim platformları kapatıldığından beri kaybedilen toplam üretim, 20 milyon varile yaklaşıyor.

WTI %0,2 artışla 69,42 dolar olurken Brent %0,3 yükselerek 72,80 dolara ulaştı.

ABD hükümetinin haftalık stok verileri gün içinde paylaşılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ