FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar yükselse de Jackson Hole öncesi bir haftanın düşük seviyesine yakın kaldı

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Çarşamba günü dolar artış yaşadı ancak Covid-19 vakalarında görülen artışın, küresel toparlanma sürecine çok …

Dolar yükselse de Jackson Hole öncesi bir haftanın düşük seviyesine yakın kaldı

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar artış yaşadı ancak Covid-19 vakalarında görülen artışın, küresel toparlanma sürecine çok büyük etkisinin olmayacağına dair güven arttığından bir haftanın düşük seviyesine yakın seyretmeye devam etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,993’e yükseldi. Salı günü 17 Ağustos’tan beri ilk kez 92,804 puana kadar geriledi.

EUR/USD, 1,1765 ile bir haftanın yükseğine tırmandıktan sonra %0,1 düşüşle 1,1743’e geriledi. USD/JPY %0,1 artışla 109,70 olurken GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3720’ye düştü. Riske hassas AUD/USD ikilisi ise Salı günü bir haftanın yükseğini gördükten sonra %0,2 düşüşle 0,7243’ten işlem gördü.

FDA, Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech’in Covid-19 aşısına tam onay verdikten sonra ABD’nin son vaka dalgasıyla baş edebileceğine olan inancın artması ile birlikte dolar, son birkaç gündür zor zamanlar yaşıyor.

Öte yandan Çin’in en yoğun limanındaki Meishan terminali, Covid-19 yüzünden iki haftalık kapanmanın ardından Çarşamba günü tekrar açıldı. Bu gelişme de ülkenin koronavirüsü başarılı bir şekilde kontrol altına alabildiğine olan güveni artırdı.

Bu haftanın esas ilgi odağı ise Fed’in Jackson Hole Sempozyumu’nda olacak. Covid-19’un görünüme gölge düşürmesi ile Fed Başkanı Jerome Powell’ın, merkez bankasının varlık alım programını azaltmaya başlama planına ilişkin ipuçları vereceğine dair beklentiler azaldı.

ING analistleri, “bu hafta sarkaç risk yönlü hareket ediyor ancak biz, Powell’ın Cuma günkü konuşması öncesinde yatırımcıların doları daha da aşağı çekme konusunda isteksiz olacağını düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan Macaristan merkez bankasının birkaç ay içinde üçüncü kez faizleri artırmasının ardından forint düşüş yaşadı. Banka, gösterge faizini 30 bp artırarak %1,5’e çıkardı. USD/HUF %0,2 artışla 296,53 ve EUR/HUF %0,1 yükselişle 348,14 oldu.

Macar politikacılar enflasyonun, parasal düzlemde bankanın hedefi olan %3’e ulaşma yoluna girene kadar sıkılaşma döngüsünü sürdüreceğine işaret etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ