FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Dolar yükseldi, Fed’in toplantı günü yaklaşıyor

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Perşembe günü dolar yükseliş yaşadı. Yatırımcılar, gelecek hafta yapılacak olan Fed toplantısı öncesinde …

Dolar yükseldi, Fed’in toplantı günü yaklaşıyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü dolar yükseliş yaşadı. Yatırımcılar, gelecek hafta yapılacak olan Fed toplantısı öncesinde hazırlıklı olmaya devam ediyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,612 oldu.

Endeks, haftanın başında gördüğü iki haftanın yüksek seviyesi 92,887 ile beklenenden zayıf gelen enflasyon raporu sonrasında Salı günü gördüğü bir haftanın düşük seviyesi 92,321 arasında dar bir aralıkta işlem görüyor.

USD/JPY 109,36’da sakin seyrederken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,1795’e geriledi ve Ağustos ayındaki zayıf otomobil kayıtları da yardımcı olmadı. GBP/USD %0,2 düşüşle 1,3812 olurken AUD/USD çifti, işsizlik oranı beklenmedik şekilde %4,5’a düşmesine rağmen %0,3 kayıpla 0,7310’a geriledi.

Döviz piyasaları şimdi FOMC’un gelecek hafta yapılacak olan iki günlük politika toplantısına odaklı ve Fed’in varlık alımlarını azaltma takvimi ve faiz artışlarıyla ilgili ipuçları bekleniyor.

ING analistleri, “gelecek haftaki Fed toplantısına doğru giderken piyasalar, azaltım duyurusunun gerçekten erteleneceği fikrini pekiştirdiği takdirde dolara yönelik riskler düşüş yönlü olabilir” dedi.

Perşembe günü yayınlanan Ağustos ayı ABD perakende satış raporu, azaltımın durdurulabileceği görüşünü güçlendirebilir. Raporun, satışların Ağustos ayında da zayıflamış olduğunu göstermesi bekleniyor. Temmuz ayındaki %1,1’lik kaybın ardından aylık bazda %0,8 düşüş yaşadığı düşünülüyor.

Buna ek olarak işsizlik yardımına ilk kez başvuran kişi sayısının, 11 Eylül ile biten haftada 330.000’e yükselmiş olması bekleniyor. Bir önceki hafta 310.000 başvuru olmuştu.

Öte yandan NZD/USD %0,1 artışla 0,7110’a yükseldi. Perşembe günkü veriler, ekonominin beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi: GSYH ikinci çeyrekte %2,8’e yükseldi.

Bu güçlü büyüme, merkez bankasının yakın gelecekte faizleri artırmaya başlayacağı argümanını güçlendirdi. Geçen ay, artan vaka sayılarından dolayı faiz artırımını rafa kaldırmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ