FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar yükseldi ancak istihdam raporu sonrası hala bir ayın düşük seviyesi yakınlarında

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Dolar Pazartesi günü yükseldi ancak Cuma günü yayınlanan ABD istihdam raporunun hayal kırıklığına uğratması …

Dolar yükseldi ancak istihdam raporu sonrası hala bir ayın düşük seviyesi yakınlarında

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Pazartesi günü yükseldi ancak Cuma günü yayınlanan ABD istihdam raporunun hayal kırıklığına uğratması ve Fed’in parasal teşviki erkenden azaltmaya başlayacağı beklentilerini zayıflatması ile bir ayın düşük seviyesine yakın seyretmeye devam etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Cuma günü 4 Ağustos’tan beri ilk kez 91,941 puana düştükten sonra %0,2 artışla 92,172’ye yükseldi. Pazartesi günü ABD piyasalarının tatil olması ile oynaklık sınırlı olabilir.

USD/JPY %0,1 artışla 109,80 olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1875’e geriledi ve GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3851’den işlem gördü.

Riske hassas AUD/USD %0,2 düşüşle 0,7440’a geriledi ancak 15 Temmuz’dan beri gördüğü en yüksek seviye olan 0,7477’ye yakın kaldı. Avustralya Merkez Bankası (RBA) Salı günü politika toplantısı düzenleyecek ve ülkede artan Covid-19 vakaları sebebiyle azaltıma başlama kararı tersine dönebilir.

Cuma günü yayınlanan ve beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam yüzünden dolar sert düşüş yaşadı.

Başkan Jerome Powell, varlık alımlarını azaltmaya başlamak için işgücü piyasasındaki toparlanmayı ön koşul olarak gösterdi ancak Ağustos ayında yalnızca 235.000 iş imkanı oluştu. Bu, yedi ayın en küçük artışı oldu ve bir önceki ay görülen bir milyon üzerindeki büyümenin epey altında kaldı.

Nordea analistleri, “Eylül ayında başlayacak bir daraltma planı ya %100 verilere bağlı olacak ya da tartışmanın Kasım ayına ertelenmesi gerekecek” dedi.

Perşembe günü yayınlanacak olan haftalık işsizlik başvuruları, işgücü piyasasının gücünü ölçmek adına yakından takip edilecek. Bunun yanında Temmuz verilerinin on yılın en büyük yıllık artışını göstermesinden sonra Cuma günkü ÜFE raporu da ilgi çekecek.

Öte yandan merkez bankasındaki şahin üyelerin, bankanın parasal teşviki kademeli olarak azaltması konusunda sesini daha çok yükselttiği bir ortamda Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu hafta toplanacak.

Pazartesi günü paylaşılan Alman fabrika siparişleri raporu, Temmuz ayında aylık %3,4 artış gösterdi. Bu, bir önceki aya göre ufak bir düşüş olsa da beklentilerin çok üzerinde geldi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ