FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar ve euro kurunda günlük yükseliş %1’i aştı

Investing.com –  Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuşan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, diğer merkez bankalarını örnek …

Dolar ve euro kurunda günlük yükseliş %1’i aştı

Investing.com –  Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuşan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, diğer merkez bankalarını örnek göstererek para politikasında manşet yerine Çekirdek TÜFE’nin baz alındığını açıkladı ve TCMB’nin de para politikasını bu göstergeye göre belirleyeceğinin sinyalini verdi.

Manşet enflasyon Ağustos’ta %19,25 ile Mayıs 2019 sonrası zirveye çıkarken enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın hariç  kısmı kapsayan Çekirdek TÜFE ise Ağustos’ta %17,47’den %16,76’ya geriledi. Kavcıoğlu, yılın kalanında enflasyonda düşüş beklediklerini de belirtince piyasalarda yılın son çeyreğinde faiz indirimine gidileceği beklentisi arttı.

Çekirdek TÜFE’nin baz alınmasıyla beraber TCMB, şu anda enflasyon üzeri faiz politikasını da devam ettirmiş oluyor.

Dün doların küresel piyasalarda yükselmesiyle 8,35’e çıkan USD/TRY kuru, bugün Kavcıoğlu’nun açıklamalarının ardından %1,5 primle 8,48’i aştı, EUR/TRY de 9,87’den 10,02’ye yükseldi.

Küresel piyasalarda dolar etkisiyle gelişen ülke paralarının gerilediği işlem gününde TL, TCMB’nin enflasyonda çekirdek kaleme geçiş yapmasıyla bugün negatif ayrışıyor. Kur son saatte 8,45’ten işlem görüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ