FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar/TL kuru haftaya düşüşle başladı

Investing.com – Temmuz ayında pandemi döneminin en hızlı artışını gösteren tarım dışı istihdam, Ağustos ayında beklentilerin çok altında kaldı …

Dolar/TL kuru haftaya düşüşle başladı

Investing.com – Temmuz ayında pandemi döneminin en hızlı artışını gösteren tarım dışı istihdam, Ağustos ayında beklentilerin çok altında kaldı. Fed’in para politikasında istihdamı öncü olarak görmesi nedeniyle piyasalarda istihdam verisinin etkisi de yükseldi ve zayıf veri, Fed’in yavaş adım atacağı beklentisini kuvvetlendirdi.

Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından istihdamın da düşük gelmesiyle beraber ABD Dolar Endeksi, son bir ayın en düşük seviyesine geriledi ve artan risk iştahıyla beraber gelişen ülke paraları da yükselmeye devam etti.

Ayın yeni işlem haftasının ilk gününde dolar göstergesi, 92,30 seviyesine sınırlı yükseliş gösterirken majör paralarda da dolar karşısında sınırlı geri çekilme var, fakat gelişen ülke paralarında ise ruble hariç tamamı bugün yükselişte.

Ağustos ayını yükselişle kapatan Türk lirası, Eylül’ün ilk haftasında dolar karşısında %1’e yakın primli işlem görüyor ve kur, Temmuz- Ağustos’taki kaybıyla sene başındaki %15’lik getirisini %11’e düşürdü.

Türk lirası, bu yıl dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri arasında yer alıyor, yurt içinde para politikasına dair belirsizlik nedeniyle negatif ayrışan TL, TCMB’nin faiz indirimi baskısına karşın Nisan ayından itibaren faizi %19’da korumasına olumlu tepki verdi. Son açıklanan enflasyon oranının faizi aşması ve orta vadeli ekonomi planında da yıl sonu enflasyon tahmininin TCMB tahmininden yüksek olması nedeniyle merkezin sıkı para politikasına yakın vadede devam etmesi bekleniyor.

Küresel tarafta risk iştahının yüksek olması, doların önceki haftalara göre zayıflaması ve GOP’lara talep olmasına ek olarak yurt içinde de siyasi-ekonomik tansiyonun düşük olması TL’yi destekliyor.

Geçen haftayı 8,30 seviyesinde tamamlayan USD/TRY kuru bugün 8,27’nin altını test ederek Mayıs sonrası en düşük seviyelerde işlem görüyor. EUR/TRY ise bugün 9,82-9,80 aralığında işlem görüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ