FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar, tarım dışı istihdam raporu öncesinde düşüş yaşadı

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Dolar Salı günü iki haftanın düşük seviyesine gerileyerek Fed başkanı Jerome Powell’ın güvercin konuşmasının …

Dolar, tarım dışı istihdam raporu öncesinde düşüş yaşadı

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü iki haftanın düşük seviyesine gerileyerek Fed başkanı Jerome Powell’ın güvercin konuşmasının yarattığı zayıflığı sürdürdü. Gözler Cuma günkü istihdam raporunda.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 92,472’ye geriledi.

USD/JPY %0,3 artışla 1,1829’a yükselirken EUR/USD %0,1 düşüşle 109,82 oldu. GBP/USD %0,3 artarak 1,3799’a yükseldi, AUD/USD ise %0,6 kazanarak 0,7338’den alıcılandı.

ABD dövizi hala Powell’ın konuşmasının yarattığı etkiden mustarip. Fed Başkanı Powell, Cuma günkü konuşmasında merkez bankasının, varlık alımlarının azaltmayı planladığı zamana ilişkin net bir çizelge sunmayarak piyasayı şaşırttı.

Nordea analistleri, “FOMC’un en şahin tarafı, Jackson Hole’e ev sahipliği yapan Esther George da dahil olmak üzere son haftalarda epey ses çıkardı ancak yine de FOMC, Eylül toplantısında daralmanın nasıl ele alınacağına dair bir fikir birliği/çoğunluk görüşü oluşturmuş gibi görünmüyor” dedi.

Genel risk hissiyatını destekleyen diğer gelişme, ABD ordusunun Afganistan’daki varlığını resmi olarak sona erdirmiş olması oldu. Başkan Joe Biden’in planladığı tarihe uygun olarak son uçak da Kabil havalimanından, daha fazla zarar görmeden ayrıldı.

İlgi şimdi Cuma günkü tarım dışı istihdam raporunda. Merkez bankasının varlık alımlarını azaltma düşüncesinde özellikle işgücü piyasasındaki toparlanma önemli bir rol oynuyor.

Zayıf iş raporu, Kasım ayında bir ön duyuru ve Aralık ayında resmi bir karar durumunu güçlendirebilir.

Öte yandan USD/CNY %0,1 düşüşle 6,4619’a gerileyerek Cuma günü gördüğü üç haftanın düşük seviyesi 6,4595’ten pek uzaklaşmadı. Yuan büyük oranda hüsran yaratan ekonomi verilerinin etkisini yaşadı.

İmalat PMI verisi geçen ay gördüğü 50,4 puandan 50,1 puana gerileyerek fabrika aktivitesindeki büyümenin yavaşladığını gösterdi. Ağustos ayı tarım dışı PMI okuması ise 2020 Şubat ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 47,5 puana indi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ