FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar, riskten kaçınmanın artmasının da yardımıyla yükseldi

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Çarşamba günü dolar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesindeki temkinli duruş, küresel büyümeye …

Dolar, riskten kaçınmanın artmasının da yardımıyla yükseldi

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesindeki temkinli duruş, küresel büyümeye ilişkin endişeler ve daha yüksek Hazine getirileri sayesinde yüksek işlem gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,635 oldu.

USD/JPY %0,2 artışla 110,44, EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1833 ve GBP/USD %0,2 kayıpla 1,3760 oldu. Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA), tahvil alım programını Şubat ayına kadar uzatma kararının ardından AUD/USD %0,2 değer kaybederek 0,7370’e geriledi.

10 yıllık Hazine getirileri Çarşamba günü, Temmuz ortasından beri gördüğü en yüksek seviye olan %1,37 puanda işlem gördü ve bu da doları destekledi.

Cuma günü hayal kırıklığı yaratan ve yüksek enflasyona rağmen Fed’in, varlık alım programını azaltma kararını erteleyeceğini gösteren iş raporu sonrasında getiriler yükseldi.

Zayıf rapor, artan Covid-19 vakalarının ikinci yarıda ABD ekonomisindeki büyümeye engel olacağı korkularını artırdı. ABD geçen hafta yaklaşık 650.000 ölüm ile 40 milyon üzerinde vaka kaydetti. Goldman Sachs GS bu haftanın başında ABD’nin GSYİH büyümesi için hedefini, %6,2’den %5,7’ye çekti.

Temkinliliği artıran diğer gelişme, parasal teşviki azaltma olasılığının daha yüksek sesle dile getirilmesi ile ECB toplantısında olacak.

Nordea analistleri, “salgın dönemindeki tahvil alımlarını bitirme çağrısı yapmanın zamanı değil ancak biz, ECB’nin bu toplantıda tahvil alım temposunu yavaşlatma kararı vereceğini düşünüyoruz1 dedi. “Finans piyasaları böyle bir adımı, biraz şahin bir eğilim olarak yorumlayabilir.”

Perşembe günkü toplantı öncesinde Çarşamba günü yapılacak iki toplantı daha var: Kanada (BOC) ve Polonya Merkez Bankaları’nın toplantıları.

BoC’un, bu toplantıda para politikasında değişiklik yapması beklenmiyor; özellikle de ikinci çeyrek GSYH verilerinin yarattığı hüsranın ardından. Polonya bankasının ise gösterge faizini %0,1 ile rekor seviyede tutmaya devam etmesi bekleniyor ancak AB’nin en yüksek enflasyon oranı, faizleri artırma konusunda bankaya baskı yaratıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ