FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar, Jackson Hole öncesinde risk alımlarının artması ile düşüş yaşadı

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Pazartesi günü dolar düşüş yaşadı. Borsalardaki artış, Fed’in Jackson Hole toplantısı öncesinde …

Dolar, Jackson Hole öncesinde risk alımlarının artması ile düşüş yaşadı

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Pazartesi günü dolar düşüş yaşadı. Borsalardaki artış, Fed’in Jackson Hole toplantısı öncesinde yatırımcıların daha riskli dövizlerde pozisyon almasına yol açtı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 93,328 oldu.

EUR/USD %0,2 artışla 1,1715’e yükselirken USD/JPY %0,2 yükselişle 109,97 puandan alıcılandı. GBP/USD %0,3 artarak 1,3660 olurken AUD/USD %0,4 yükselerek 0,7158’den işlem gördü.

Cuma günü Wall Street’teki güçlü kapanış, etkisini sürdürdü ve Pazartesi günü Asya’da piyasalar yükseldi. Çin’de, Temmuz ayından beri ilk kez bölgesel yeni bir vaka raporlanmaması ile Avrupa da bu güçlü etkiyi takip ediyor.

Bununla birlikte Avrupa ve ABD’deki birçok anket, son vakaların ardından büyümenin yavaşlayabileceğine işaret ettiğinden yeniden oluşan bu güven kırılgan gözüküyor.

Japonya’nın fabrika aktivitesindeki büyüme Ağustos ayında yavaşlarken hizmet sektörü de geçen yılın Mayıs ayından beri en hızlı temposunda küçüldü.

Bu hafta en büyük ilgi, Fed’in 26 Ağustos’ta başlayacak olan yıllık Jackson Hole sempozyumunda olacak ve salgından dolayı online gerçekleşecek.

Bu toplantıda merkez bankasının, tahvil alım programını bu yıl azaltmaya başlayacağına işaret edilmesi beklense de FOMC’un etkili üyelerinden Robert Kaplan, delta varyantı büyümeyi ciddi oranda etkilediği takdirde azaltma lehine olan görüşünü gözden geçirebileceğini söyleyerek şüphe yarattı.

Nordea analistleri, “Fed tahvil alımlarını azaltmaya yaklaşıyor ve bu, Fed’in niceliksel genişleme-3 programını azalttığı 2013-2014 döneminde olduğu gibi güçlü bir USD senaryosunu destekleyebilir” dedi.

Bankanın hedefi şimdi “EUR/USD için 1,10 civarında ve daralma sürecinin başlaması ile birlikte hareketin büyük kısmının er ya da geç başlamasını bekliyor.”

Öte yandan USD/SEK %0,2 düşüşle 8,7887’ye geriledi. Pazar günü Stefan Lofven başbakanlıktan istifa ederek Kasım ayında ayrılacak ve onun yerine muhtemelen, mali tutumluluk lehinde olduğu düşünülen Maliye Bakanı Magdalena Andersson gelecek.

USD/ILS %0,1 düşüşle 3,2339’dan işlem gördü. İsrail Bankası para politikası komitesinin, Pazartesi günkü toplantı sonunda temel faizleri %0,1’de değiştirmeden bırakması bekleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ