FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar, büyük düşüşün ardından istikrara kavuştu, gözler Jackson Hole toplantısında

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Dolar, Mayıs ayından beri gördüğü en büyük tek günlük düşüşün ardından Salı günü istikrar kazandı. Fed’in …

Dolar, büyük düşüşün ardından istikrara kavuştu, gözler Jackson Hole toplantısında

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar, Mayıs ayından beri gördüğü en büyük tek günlük düşüşün ardından Salı günü istikrar kazandı. Fed’in Jackson Hole toplantısı öncesinde yatırımcılar yeniden pozisyon alıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 93,017 puanda işlem gördü.

Pazartesi günü %0,4 artış yaşayan EUR/USD 1,1740’a düşerken USD/JPY %0,2 yükselişle 109,88 puana ulaştı. GBP/USD %0,1 artarak 1,3734 ve riske hassas AUD/USD %0,4 artışla 0,7235 oldu.

Risk hissiyatını destekleyen gelişme, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech (DE:22UAy) ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısına tam onay vermesi oldu. Böylece şirketlerin aşı zorunluluğu ile birlikte aşılamanın artması bekleniyor.

Yatırımcılar, Fed’in Jackson Hole Sempozyumu öncesinde yeniden pozisyon alırken dolar Pazartesi günü sert darbe aldı. Cuma günü Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın yaptığı açıklamalar, son vaka dalgasının Fed’in, tahvil alımlarını azaltma planlarını askıya almasına yol açabileceğine işaret etti. Pazartesi günkü veriler yeni enfeksiyon oranlarının Ocak ayından beri görülen en yüksek seviyeye ulaştığını gösterirken yedi günlük ortalama ölüm sayısı ise Nisan ayından beri ilk kez 1.000’i aştı.

Yıllık Jackson Hole toplantısı Perşembe günü başlayacak ve salgın dolayısıyla bu yıl online gerçekleşecek. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günkü açılış konuşmasında, büyük tahvil alım programının azaltımı ile ilgili detay vermesi bekleniyor.

ING analistleri, “bunun – ve Fed’in varlık alımlarını azaltacağı zamana ilişkin potansiyel detaylar – öncesinde yatırımcıların riskli varlıklardaki pozisyonlarını yoğun bir şekilde artırmak isteyeceğini ve doların çok fazla satılmak zorunda kalacağını düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan Macaristan Merkez Bankası’nın politika toplantısı öncesinde USD/HUF %0,1 artışla 297,90 ve EUR/HUF %0,1 artarak 349,86 oldu. Politikacıların faizleri 30 bp artırarak %1,5’a çıkarması bekleniyor. Dokuz yılın yüksek seviyelerine yakın olan enflasyonu kontrol altına almak istedikleri için bu, yapılan üçüncü faiz artırımı olacak. Polonya merkez bankası toplantısında ise tam aksine değişim beklenmiyor.

İsrail Bankası faizleri, yüksek enflasyon ve artan vakalarla ilgili belirsizlik gerekçesiyle art arda 11.toplantısında da değiştirmedi ve USD/ILS %0,1 düşüşle 3,2215’e geriledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ