FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Cuma günü son bir buçuk ayın zirvesine çıkan altın, yeni haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdamın Ağustos’ta beklentilerin çok altında artış göstermesiyle ABD Dolar Endeksi 91,94’e …

Cuma günü son bir buçuk ayın zirvesine çıkan altın, yeni haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdamın Ağustos’ta beklentilerin çok altında artış göstermesiyle ABD Dolar Endeksi 91,94’e gerileyerek 4 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü ve altın da veriden destek alarak 1.834 dolara yükseldi. Bu seviye 15 Temmuz sonrası görülen en yüksek seviye oldu.

Ağustos ayı başında 1.688 dolara gerileyerek 31 Mart sonrası kazançlarını geri veren kıymetli metal, ayın devamında Fed’in varlık azaltımına dair açıklamaları, enflasyonda son ayda yavaşlama belirtileri olması ve istihdamın düşük kalmasıyla toparlanmaya başladı ve ayı %3 primli kapattı.

Eylül ayının ilk işlem haftasında 1,5 ayın en yüksek seviyesini test eden fiyat bugün 1.822 dolardan hafif satıcılı işlem görüyor.

Yakın vadede altın için yükseltici etkenler olarak, delta varyantının ekonomilerde son ayda ivme kaybına neden olması, olası artışa bağlı kısıtlama endişeleri, Fed’in varlık alımlarının azaltımına karşı bu yıl faize dokunmayacağı beklentileri ve emtia grubundaki artış gösteriliyor.

Bu önemli gelişmelere karşın ABD’de enflasyon ve istihdamdaki yükselişin gelecek aylardaki hızı Fed’in politikasında belirleyici olacak ve komite her ne kadar aceleci davranılmayacağını söylese de veriler kararlardaki en önemli kriter olacak.

Yükseliş trendinde henüz bozulma olmayan fiyatta son zamanlarda 1.840 dolar yakınında ivme kaybı olduğu için bu seviyenin aşılması alımları destekleyebilir, bu nedenle direnç olarak takip ediliyor.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ