FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Çin’in “mega su getirme” projesinden 140 milyon kişi yararlanıyor

Kuzey Çin’de yaşayan 140 milyondan fazla bir nüfus, kitlesel bir su getirme projesinden doğrudan doğruya yararlandı. Yetkililer, 9 Eylül Perşembe …

Çin’in “mega su getirme” projesinden 140 milyon kişi yararlanıyor

Kuzey Çin’de yaşayan 140 milyondan fazla bir nüfus, kitlesel bir su getirme projesinden doğrudan doğruya yararlandı. Yetkililer, 9 Eylül Perşembe günü, bu proje çerçevesinde suyun güneydeki başlıca nehirlerden çekilip kuzeyin kurak bölgelerine pompalandığını açıkladı.

Su Kaynakları Bakanlığı yetkililerinden Shi Chunxian, güneyden kuzeye su götürme projesinin kuzeyin kurak bölgelerine doğru orta ve doğu kanallarından 46 milyar metreküp suyun yönlendirilmesini sağladığını söyledi. Söz konusu proje, 40’tan fazla orta boyutlu ve büyük kentin 280 kadar ilçesine su temin ederek kuzeydeki su kıtlığını hafifletti. Shi, su getirme projesinin pek çok kent için yeni bir can simidi işlevi gördüğüne işaret etti.

Öte yandan proje, yerel ekolojik koşulların iyileştirilmesine de katkıda bulundu. Nitekim orta ve doğu su yolları boyunca 6,4 milyar metreküp su ekolojik amaçlarla kullanıldı. Bu ise yeraltı su seviyesinin düşmesini engellediği gibi zeminin çökmesini de durdurulmasına yol açtı.

Suyun güneyden kuzeye doğru yönlendirilme projesi üç eksen bağlamında gerçekleştirildi. Başkentin su takviyesine katkıda bulunması dolayısıyla suyollarından en önemlisi olan orta kanal, Hubei eyaletindeki Danjiangkou havzasından çıkıp Henan ve Hebei’yi kat ettikten sonra Beijing ve Tianjin’e ulaşıyor. Bu yol, su temin etmeye 2014 yılının Aralık ayında başladı.

Doğu yolu Kasım 2013’te hizmete sunulan ve doğu Çin eyaleti Jiangsu’ya su götürerek Tianjin ve Shandong gibi bölgelere takviyede bulunmuştu. Batı suyolu ise henüz planlama aşamasında olup inşa sürecine girmedi.

Çin Uluslararası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ