FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Çin’de fahiş fiyatla çip satan şirketlere 387 bin dolar ceza kesildi

Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, üç otomobil çipi satıcısına, fahiş fiyat uygulamaları nedeniyle toplam 2,5 milyon yuan (yaklaşık 387 bin …

Çin’de fahiş fiyatla çip satan şirketlere 387 bin dolar ceza kesildi

Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, üç otomobil çipi satıcısına, fahiş fiyat uygulamaları nedeniyle toplam 2,5 milyon yuan (yaklaşık 387 bin dolar) para cezası verdi. İkisi Shanghai, biri de Shenzhen merkezli olan üç şirketin piyasadaki tedarik sorununu fırsat bilerek fahiş fiyatla otomotiv çipi sattığı ortaya çıktı. Düzenleyici kurumun yaptığı araştırmaya göre, bazı şirketler çipleri, satın alma fiyatının 40 katına kadar sattıkları saptandı. Rekabet koşullarını oluşturmak, fırsatçılığı önlemek isteyen yönetim, piyasada otomobil çipi satıcılarının fiyat artırma oranı, normal olarak yüzde 7 ila 10 arasında olmasına dikkat ediyor.

Otomotiv çipleri, otomotiv sektöründeki en önemli parçalardan biri. Yılın ilk yarısında yaşanan küresel çip tedariği krizi, iç piyasada da arz talep dengesizliğine yol açtı. Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, ağustos ayında, piyasadaki fiyat şişirme gibi sorunlara çözüm bulmak amacıyla otomobil çipi satıcılarına yönelik fahiş fiyat uygulaması şüphesiyle soruşturma başlatmıştı. Adil, yasal, gerçek ve güvenilir olma gibi fiyatlandırma ilkelerine uymaları istenen şirketlerin, makul fiyatlar belirlemeleri gerekiyor. İşletmelerin fiyat politikaları, piyasa düzenleyicisi kurumlar tarafından takip ediliyor.

Çin Uluslararası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ