FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

CHP ekonomi vaatleri için harekete geçti

Erken seçim tartışmaları sürerken, CHP de ekonomi vaatleri için harekete geçti. CHP, 36 maddeden oluşan bir ekonomi paketi hazırlanacak. ‘6X6 …

CHP ekonomi vaatleri için harekete geçti

Erken seçim tartışmaları sürerken, CHP de ekonomi vaatleri için harekete geçti. CHP, 36 maddeden oluşan bir ekonomi paketi hazırlanacak. ‘6X6=36’ formülü ile oluşturulan vaatler arasında Türkiye Varlık Fonu’nun kaldırılması ve Hazine garantileri yatırımların kamulaştırılması bulunuyor.

CHP Ekonomi Masası, olası bir erken seçimde sunacağı ‘İlk 100 gün vaatleri’ni hazırlamaya başladı.

Ekonomi Masası üyeleri, işçi, emekli, esnaf, çiftçi, sanayici, gençlik ve mülteci sorununun etkilerine yönelik ana başlıklarda seçmene neler vaat edilebileceğini görüştü.

Cumhuriyet’in haberine göre, gerçekleştirilen toplantıda ‘6X6 formülü’ne karar verildi. CHP’nin logosunda bulunan 6 oku temsilen ‘6 ana başlık altında 6’şar somut vaat olmak üzere toplam 36 maddeden oluşan bir ekonomi paketi’ hazırlanacak.

TÜRKİYE VARLIK FONU KALDIRILACAK

CHP’nin olası vaatleri şöyle:

– Kuruluşundan itibaren tartışmalarla gündeme gelen Türkiye Varlık Fonu kaldırılacak.

– Kamu, özel işbirliği modeli ile inşa edilen, yüklü Hazine garantileri nedeniyle eleştirilere konu olan köprü, otoyol, hastane ve havalimanı gibi yatırımlar kamulaştırılacak.

KREDİ BORÇLARININ FAİZLERİ SİLİNECEK

– Son günlerde kamuoyunda ekonomik etkileri de tartışılan ‘sığınmacı’ ve ‘düzensiz göç’ sorununun kesin çözümüne yönelik daha önce açıklanan öneriler ışığında somut bir yol haritası sunulacak.

– Pandemi döneminde devletten yeterince destek alamayan ve bankalara yönlendirilen esnafın geri ödemekte zorlandığı kredi borçlarının faizleri silinecek, ana paranın ise makul ölçüde taksitle geri ödenebilmesine olanak tanınacak.

– Çıkarılacak kararname ile stopaj vergisi kaldırılacak.

– Çiftçilerin de banka ve tarım kredi kooperatiflerinden aldıkları kredilerin faizleri sıfırlanacak, anaparanın makul taksitlerle geri ödenmesi imkânı getirilecek.

– Asgari ücretten vergi kesintisi kaldırılacak.

Kaynak: karar.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ