FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

CFN Kimya, bigbag ürünlerini geri dönüşümle ekonomiye kazandırıyor

Türkiye’nin önde gelen EPS üreticilerinden CFN Kimya, 2023 yılına kadar sıfır karbona ulaşmayı ve geri dönüşüm miktarını artırmayı hedefliyor.

CFN Kimya, bigbag ürünlerini geri dönüşümle ekonomiye kazandırıyor

Kübra OĞURLU / KOCAELİ

Üretiminin yüzde 60’ını Avrupa, Balkanlar, Orta Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihraç eden CFN Kimya, 100 bin ton üretim kapasitesi ve EPS ürünleriyle ülke ekonomisine katma değer sağlıyor. Geri dönüşüm bilincini artırmayı hedefleyen şirket, plastik atık miktarını azaltmak amacıyla, paketleme için kullanılan bigbag ürünlerini müşterilerinden toplayarak geri dönüşüme kazandırıyor.

CFN Kimya’nın Türkiye’nin EPS ürünleri ihtiyacını karşılamak amacıyla 2013’te üretime başladığını belirten Kurumsal İletişim Lideri Nihansu Sinmez, “CFN Kimya, dünyanın sayılı EPS üretim tesislerinden biri olarak, GEBKİM V. Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde, uluslararası standartlardaki kalitesiyle EPS ürünlerini yurt içi ve dışı pazarlarına sunuyor. Şirketimiz, yıllık 100 bin ton kapasitesiyle inşaat, ambalaj, geaofoam gibi kullanım alanlarına yönelik ‘White Gold’ markasıyla kimyasal yarı mamul hammaddesi üretiyor. Ana hammaddesi ithalata bağımlı olan ürünleri şirketimiz; Avrupa, Balkanlar, Orta Asya, Afrika ve Ortadoğu bölgelerine yüzde 60 oranında ihraç ediyor.” dedi.

Sinmez, Türkiye ve globalde sektöründe ticari işbirlikleri ve geliştirmelerinin yanı sıra sanayide Avrupa Yeşil Mutabakatı düzenlemeleri kapsamında yer alan sürdürülebilir üretim modelleri ve sıfır karbon hedeflerine yönelik projelere odaklandıklarını ve endüstri 4.0 proses çalışmalarına yönelik proje faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.

Daha az hammadde kullanılıyor

EPS ürünlerine ilişkin bilgi veren Nihansu Sinmez, “EPS, Genleşebilen Polistiren (Expandable Polystyrene), termoplastik bir malzemedir ve bu tür ürünler arasında çevreye zararı en az olan ürünlerden biridir. İşlendiğinde kendi büyüklüğünün 40 katı kadar genleşebiliyor ve ürün içerisinde yüzde 98 hava olması sebebiyle daha az hammadde kullanımıyla uygulamalar yapılabiliyor. Üretim ve tüketimde bilinçli bir denge kurarak dünyaya ve çevremize mümkün olan en büyük katma değeri sunmak istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ