FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Yazar – Noreen Burke Investing.com – JPMorgan Chase (NYSE:JPM) ve diğer büyük bankaların raporları ile beraber üçüncü çeyrek kazanç dönemi …

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Yazar – Noreen Burke

Investing.com – JPMorgan Chase (NYSE:JPM) ve diğer büyük bankaların raporları ile beraber üçüncü çeyrek kazanç dönemi başlıyor. Fed, yetkililerin bu yılın sonunda teşviki azaltabileceklerini söylediği Eylül toplantısının tutanaklarını yayınlamaya hazırlanırken ABD enflasyon rakamları paylaşılacak. IMF ve Dünya Bankası Pazartesi günü yıllık toplantılarına başlayacak ancak IMF müdürü Kristalina Georgieva ile ilgili bir tartışma, süreci gölgelemeye başladı bile. İngiltere’deki veriler, enflasyon baskıları arttıkça faiz artırımlarıyla ilgili artan beklentilerle birlikte ekonominin sağlığına ışık tutacak.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Banka kazançları

ABD’de dünyanın en büyük bankalarından bazıları, kazanç dönemini başlatıyor. Yatırımcılar küresel tedarik zinciri sorunları, işgücü kıtlığı ve Fed’in aylık 120 milyar dolarlık teşvikinin azaltılmaya başlayacağı zamana odaklanmış durumda.

Çarşamba günü JPMorgan ve BlackRock (NYSE:BLK) rapor sunacak. Akabinde ise Bank of America (NYSE:BAC), Wells Fargo (NYSE:WFC), Morgan Stanley (NYSE:MS) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) raporları yayınlanacak.

Ekonominin yeniden toparlanması ile ikinci çeyrekte banka raporları, kâr tahminlerini aşmıştı: Wells Fargo, Bank of America, Citigroup (NYSE:C) ve JPMorgan Chase, toplamda 33 milyar dolarlık kâr raporladı.

Bu ivme üçüncü çeyrekte yavaşlamış olabilir. Refinitiv’in I/B/E/S verilerine göre finans kurumlarının kazançlarında, ikinci çeyrekteki yaklaşık %160 büyümeye kıyasla %17,4 büyüme bekleniyor.

New York’ta SoFi’nin yatırım stratejileri müdürü Liz Young uyardı, “Riskli bir kazanç sezonu olacağını düşünüyorum. Tedarik zincirlerinde yaşanan sorunlar maliyetleri artırırsa sağlam fiyatlandırma gücü olan bir şirket, bu artan maliyetlerle baş edebilir. Ancak işe alacak işçi bulamazsanız işgücü kıtlığından kurtulamazsınız.”

2. ABD verileri

Bu hafta ABD’den gelecek önemli rapor, Çarşamba günü yayınlanacak olan Eylül ayı tüketici fiyat enflasyonu olacak. Fiyatlardaki artış oranı azalmış olsa da ekonominin yeniden açılmasıyla talepte yaşanan patlamanın, fiyatları yükseltmesinin ardından enflasyon hala pandemi öncesine göre yüksek.

Ekonomistler TÜFE’nin Ağustos ayında olduğu gibi aylık %0,3 ve yıllık %5,3 oranında artmış olmasını bekliyor.

Perşembe günü ÜFE ve Cuma günü de perakende satışlar yayınlanacak. Tedarik zincirinde darboğazların yaşandığı bir çevrede araç satışlarında yaşanan düşüşten dolayı perakende satışların da düşmüş olması bekleniyor. Ancak araçları hariç tutan perakende satışların artış yaşamış olduğu düşünülüyor.

3. Fed toplantı tutanakları

Fed, faiz artırımı yolunda önemli bir ilk adım olacak şekilde yılsonundan önce varlık alımlarını azaltmaya başlayacağına dair beklentiler arasında Çarşamba günü Eylül toplantısının tutanaklarını paylaşacak.

Cuma günkü beklenenden zayıf gelen Eylül istihdam raporu, Fed’in alımları azaltmasıyla ilgili beklentilerde pek bir değişikliğe yol açmadı.

Eylül ayında ekonomide yalnızca 194.000 iş artışı yaşanmış olsa da önceki ayların verilerine yapılan artış yönlü revizyonlar, ekonominin salgın öncesi istihdam seviyelerine kıyasla Aralık ayında karşılaştığı iş açığının yarısını geri kazandığını gösteriyordu.

Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz ay, Kasım ayında azaltıma başlamak için yalnızca “iyi” bir Eylül ayı istihdam raporu görmesi gerektiğini söylemişti.

4. IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantıları

Dünya Bankası ve IMF, Pazartesi günü yıllık toplantılarına başlıyor. Yetkililer küresel vergi sorunları, devam eden Covid-19 salgını ve küresel ekonomi üzerine tartışacak.

Ancak yüksek profilli bu etkinlik, IMF’nin yönetim direktörü Kristalina Georgieva’nın kariyerini tehlikeye atan bir veri hilesi skandalının gölgesi altında kaldı.

Georgieva’nın, bankanın CEO’su olduğu 2017 yılında verileri Çin lehine değiştirmeleri için Dünya Bankası çalışanlarına baskı yaptığı öne sürüldü.

Georgieva tarafından şiddetle reddedilen bu iddialar, fonun, dünyanın pandemi sonrası toparlanmasına yardımcı olma girişimlerini gölgede bırakacak.

Georgieva’nın IMF’deki geleceğine ilişkin, Pazartesi gününden önce bir karar verilmesi beklenmiyor.

5. İngiltere verileri

Artan fiyatlar, tedarik zinciri sorunları ve işgücü sıkıntısı arasında İngiltere ekonomisinde yavaşlama sinyalleri görülürken, yayınlanacak olan ekonomi verileri ilgiyi üzerine çekecek.

Salı günü Eylül ayına ait işsizlik başvurusu, Ağustos ayı işsizlik oranı ve ücret verileri yayınlanacak. Çarşamba günü ise endüstriyel ve imalat verilerinin yanında Ağustos ayı GSYH raporu paylaşılacak.

Piyasalar, pandemi başından beri faizleri artıran ilk büyük merkez bankasının İngiltere Bankası olabileceğini düşünüyor.

Cumartesi günü banka yetkilisi Michael Saunders, Telegraph gazetesi ile yaptığı bir görüşmede enflasyon baskısı artarken hane halklarının “epey erken” yapılacak faiz artışlarına hazır olması gerektiğini söyledi.

-Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ