FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Borsada gün ortası: En çok yükselen ve düşen hisseler

Investing.com –  Yeni haftanın ilk işlem gününe Asya piyasası düşüşle başlarken Avrupa ve yurt içi ise görece pozitif başladı. Çin’de Ant Group …

Borsada gün ortası: En çok yükselen ve düşen hisseler

Investing.com –  Yeni haftanın ilk işlem gününe Asya piyasası düşüşle başlarken Avrupa ve yurt içi ise görece pozitif başladı. Çin’de Ant Group Co.’ya ait Alipay için alınacağı söylenen ayırma haberlerinin ardından Hang Seng bugün düşüş yaşıyor. Avrupa’da ise DAX %0,90 veFTSE 100 %0,60 primli işlem görüyor.

Geçen hafta içinde 1.428 puana gerileyen BİST 100, haftayı düşüşle tamamladı. Bugün güne 1.439 puandan başlayan endeks, seansın ilk yarısında en yüksek 1.447’yi gördü. Endeksin öncü bileşenlerinden BİST Bankalar gün içinde 1.286 puana gerilemesinin ardından son saatte pozitif bölgeye geçti, ancak önceki ayları iyi geçiren endeks bu ay %4 geriledi.

Bugün borsada en iyi performansı gösteren endekslerin başında BİST Bilgi Teknolojileri, BİST Metal Harici Mineral Ürünler, BİST Teknoloji ve BİST Ulaştırma gelirken BİST Spor ve BİST Turizm negatif ayrışıyor.

Hisse bazında bugün ilk yarıda en iyi performansı gösterenler:

  • Penta Teknoloji Urunleri Dagitim Ticaret AS PENTA, Mayıs’ta halka arz edilen hisse, ay başındaki yataylığın ardından yükselişine 4. günde de devam ediyor.
  • Yeo Teknoloji Enerji ve Endustri AS YEOTK, bu ay halka arz edilen hisse yükselişte.
  • Marshall Boya ve Vernik Sanayi A.Ş. MRSHL, geçen yıl Eylül’de görülen zirve sonrası gerileyen hisse Haziran-Temmuz ve Ağustos’ta da kayıp vermesinin ardından bu ay %8 primli işlem görüyor.
  • Orcay Ortakoy Cay Sanayi & Ticaret AS ORCAY, bu ay halka arz edilen hisse yükselişte.
  • Ditaş Doğan Yedek Parca İmalat ve Teknik A.Ş. DITAS, Ekim 2019 itibarıyla yükseliş trendine giren hisse Mart- Ağustos dönemindeki yataylığın ardından bu ay %18 primli işlem görüyor.

En çok düşen ilk beş hisse:

  • TGS Dış Ticaret A.Ş. TGSAS, 1-8 Eylül haftasında yükselen hisse bugün düşüşünü 3. güne taşıdı, fakat aylık bazda %29 primli.
  • Kutahya Seker Fabrikasi AS KTSKR, halka arz sonrası ayıyı yükselişle geçiren hisse, bugün düşüşte fakat aylık bazda %37 primli.
  • Ulaşlar Turizm Yatırımları ve Dayanıklı Tüketim Malları Ticaret Pazarlama A.Ş. ULAS, 5 aylık düşüşün ardından bu ay başında yükselen hisse, bugün düşüşte, ancak aylık bazda %6’ya yakın primli.
  • Doğusan Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. DOGUB, hisse Mayıs- Ağustos dönemindeki yükselişin ardından bu ay %8 düşüşte.
  • İşbir Holding A.Ş. ISBIR, Haziran’daki kaybını Temmuz ve Ağustos’ta telafi edemeyen hisse bu ay %19 düşüşte.

Son saat itibarıyla borsada toplam işlem hacmi 9 milyara yakın.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ