FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Borsada gün ortası: En çok yükselen ve düşen hisseler

Investing.com –  ABD piyasasının kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Avrupa ve Asya’da endeksler %1’e yakın primli işlem …

Borsada gün ortası: En çok yükselen ve düşen hisseler

Investing.com –  ABD piyasasının kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Avrupa ve Asya’da endeksler %1’e yakın primli işlem görürken yurt içinde BİST 100 de yeni haftaya yükselişle başladı.

Cuma gününü düşüşle kapatan borsa, yeni haftaya %0,20 yükselişle 1.471 puandan başladı ve seansın ilk yarısında en yüksek 1.478 puanı gördü. Geçen hafta içinde 1.484 puana çıkarak TCMB Başkanının görevden alınmasının ardından yaşanan sert kayıp sonrası en yüksek seviyeyi gören endeks, aylık bazda Ağustos ayı kazançlarını koruyor.

Günün ilk yarısında öncü endekslerden en iyi performansı BİST Turizm ve BİST Bankalar gösterirken BİST Spor ve BİST Toptan Satış & Perakende Ticaret ise negatif ayrışıyor.

Yılın ilk çeyreğinde %30 üzerinde gerileyen Bankacılık Endeksi Nisan ayı itibarıyla başlattığı yükselişine Eylül’de de devam ederek kaybını %12’ye indirdi ve BIST Sınai ile aradaki makas da %22’ye geriledi. Sınai Haziran ayındaki kaybını Temmuz ve Ağustos’taki yükselişiyle kapattı ve bu ayın ilk işlem günlerinde ise 2.580 puan yakınında sakin seyir izliyor.

Küresel piyasalar, Fed Başkanı Powell’ın varlık azaltımınına başlanabileceğine karşın faiz artırımı için daha zaman olduğunu açıklaması, tarım dışı istihdam verisinin de Fed’in yavaş hareket edeceğini desteklemesi ve enflasyonun son ayda %5,4 oranını korumasına karşın çekirdek tarafta yavaşlamasıyla pozitif görünümünü koruyor. Hisse senedi piyasasının güçlü olduğu bu dönemde yurt içinde de son haftalarda yabancı yatırımcının giriş yapmaya devam etmesi iyimser havayı destekliyor. Son haftada tahvil tarafındaki alım devam ederken hisse senedine de 43 milyon dolarlık giriş yapıldı.

Günün ilk yarısında borsada en çok yükselen ilk beş hisse ve sene başı performansları:

  • Balatacılar Balatacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. BALAT (%9,4),
  • Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş. OYLUM (%2,7),
  • Yeo Teknoloji Enerji ve Endustri AS YEOTK (halka arz),
  • Birlik Mensucat Ticaret ve Sanayi İşletmesi A.Ş. BRMEN (%-33) 
  • Burçelik Bursa Çelik Dökum Sanayi A.Ş. BURCE (%6,7).

En çok düşen ilk beş hisse:

  • İşbir Holding A.Ş. ISBIR (%65),
  • Kutahya Seker Fabrikasi AS KTSKR (halka arz),
  • Baştaş Başkent Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. BASCM (%-40),
  • Frigo-Pak Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. FRIGO (%-12,7),
  • Armada Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ARMDA (%15,5).

Son saat itibarıyla borsada toplam işlem hacmi 10 milyara yakın.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ