FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Borsa, haftanın en kritik işlem gününe nasıl başladı?

Investing.com – Geçen haftaki satıcılı fiyatlamanın ardından bu hafta küresel piyasalarda hafif toparlanma hareketleri görülüyor. Dün Asya …

Borsa, haftanın en kritik işlem gününe nasıl başladı?

Investing.com – Geçen haftaki satıcılı fiyatlamanın ardından bu hafta küresel piyasalarda hafif toparlanma hareketleri görülüyor. Dün Asya, haftaya düşüşle başlamasının ardından bugün de düşüş yaşıyor. Yurt içinde ise BİST 100 dün günü 1.438 puandan kapattı. Endeks geçen haftaki kaybın ardından bu hafta 1.430 puan desteğini koruyor, fakat yükselişlerde ivme kaybediyor. Bu seviyenin kırılması durumunda satış baskısı artabilir.

Bugün küresel piyasalarda gözler ABD’den gelecek enflasyon verisine çevrildi. Beklentiden yüksek gelen ÜFE’nin ardından TÜFE’de de artış olması piyasaları baskılayabilir, fakat önceki ay çekirdek TÜFE’de gerileme olmasıyla son ayda çok sınırlı bir düşüş olması bekleniyor. Düşüş oranı piyasalardaki fiyatlama için son derece önemli, belirgin bir gerileme olması piyasalarda zirvenin geride kaldığı, bundan sonrasında kademeli düşüşün olacağı beklentisini yükseltebilir. Bu olasılıkta endekslerde gün içinde yükseliş yaşanabilir.

Her iki olasılığın belirtilmesine karşın piyasalardaki en güçlü beklenti %5,4 olan TÜFE’nin bu oranı koruması ya da %5,3’e çok sınırlı düşüş yaşaması yönünde.

TSİ 15.30’da açıklanacak veri öncesi BİST güne 1.440 puandan başladı.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ