FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Başarılı LinkedIn profiline sahip olmak için öneriler

Başarılı LinkedIn profiline sahip olmak için öneriler

Ünlü Dergi Forbes’in yazarı LinkedIn kullanıcılarının kendilerini daha iyi tanımlayabilmesi için profesyonel önerilerde bulundu.
İnsanların büyük bir bölümü kendileri hakkında yazmak istemezler. Bazı insanlar hakkında bölümüne yazmanın kendilerini övmek ve abartı tanımlarda bulunmak olduğunu düşünürler. Bu nedenle bir çok kullanıcı profillerinde bu kısımları boş bırakır. Bu da önemli bir eksik ya da hata olarak değerlendirilmektedir.
Özgeçmişimizi doğru bir şekilde doldurduktan sonra, kısa cümleler ve ifadeler ile kendimizi tanıtmak eski ve modası bir geçmiş bir tarzdır. Robin Ryan yaptığı açıklamada bu tarz bir işlemin sizleri modası geçmiş biri olarak göstereceğini ifade ediyor. Hakkında bölümünü doldurmak için neler yapmanız gerektiği hakkında önemli bilgileri yazımız içinde bulabilirsiniz.

Dikkat çeken güçlü bir giriş
LinkedIn sayfanızı ziyaret eden bir, genel olarak hakkında kısmında yer alan özet bölümün sadece ilk cümlelerini görür. Eğer hakkınızda yazılan her şeyi okumak istiyorsa ‘’daha fazla göster’’ butonuna tıklaması gerekir. İlk yazdığınız cümlenin dikkat çekici ve cazip olması gerekir ki, okuyucu sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olmak istesin ve tıklasın. Yapmak istediğiniz şeyleri ve ya iş deneyimlerinizi açılış bölümünde kullanabilirsiniz. İlk cümlenizi 3. Şahıs dili kullanarak yazmanız son derece önemlidir. Yazmış olduğunuz metin; arkadaşınız, iş arkadaşınız, iş veren, potansiyel müşteri veya her kimse onun için anlaşılır olmalıdır.
Açılış cümlesi sonrasında yazdıklarınızı birinci şahıs olarak yazmaya devam edebilirsiniz. Kişiliğinizi tanıtmak ve insanlar sunmak amacınızdır. Bunu unutmayarak hikayenizi anlatırken ben demekten kaçınmamanız gerekiyor. Etkili olmak adına iyi pazarlama yapmanız son derece önemlidir.

Hedefiniz Okuyucu olsun
Yazınızda içten ve samimi bir dil kullanmalısınız. Meslektaşınız, müşteriniz ya da işe alım görevlisi ile sohbet ediyormuş gibi davranabilişini. Onların ne bilmesini istediğini, onlarla nasıl konuşacağınızı düşünün. İşe alım yöneticileri ilk adımda işe alacakları kişilerin yeteneklerine bakar. Eski müşterilerin ve yöneticilerin sizin hakkınızda söyledikleri bu anlamda son derece önemlidir. Potansiyel müşterileriniz ise geçmişiniz ve uzmanlığınız ile ilgilenirler. Şirketinizi kendiniz temsil ediyorsanız iyi bir lider imajı çizmeniz önemlidir.

Referans kullanın
Meslektaşınızın ya da yöneticinizin sizin ile alakalı güzel bir mesajını referans olarak kullanabilirsiniz. Bu sahip olduğunuz özel yetenekleri gösterme anlamında son derece etkili olacaktır. Daha önce çalıştığınız yerdeki liderinizin, ya da müşterinizin güzel bir mesajı etkileyici olabilir.
Harekete geçirici bir mesaj bulundurun
Profilinize giren kişinin , size bir adım atmasını sağlayacak güzel bir mesaj yazmanız etkileyici olacaktır. Örnek olarak sahadaki insanlar ve meslektaşlarım ile bağlantı kurmak istiyorum tarzında bir mesaj onları harekete geçirir ve sizinle iletişim kurmak istemelerine neden olur. Ne kadar çok insan ile iletişim kurarsanız hedefinize giden yoldaki adımlarınız o kadar hızlı olacaktır.

Yazdıklarınızı düzenleyin
İnsanların hangi iyi yanlarınızı görmek istediğini belirleyin. Alanınızda sizi diğer insanlardan ayıran yönleri belirleyerek onlara vurgu yapın. Fakat iş hayatınızdaki daha önceki başarılarınızı deneyim bölümünde de ifade edebiliriz. bu nedenle tüm geçmişinizi yazmak yerine sadece ön plana çıkarmak istediklerinize odaklanın. İlk yazmış olduğunuz metni hemen yayınlanmanıza gerek yok. Bu nedenle birkaç kere okuyabilir ve sonrasında tekrar düzenleyerek parlatabilirsiniz.

Geri bildirim alın
Yazınızı göndermeden önce başka insanlara okutarak geri bildirim alabilirsiniz. Eğer gözünüzden kaçan noktalar varsa onlar size bu noktada yardımcı olacaktır. Yazının odağına göre geri bildirim almak istediğinizi doğru seçmeniz son derece önemlidir.
İşe alım süreçlerinde sosyal medya üzerinde bıraktığını intiba son derece önemlidir. Bu noktada LinkedIn hesabı oluşturma esnasında da bazı noktalarda dikkatli olmanız gerekiyor. sektörünüz her ne olursa olsun, size iş verecek olan kişi ya da iş vereceğiniz kişi, sizin hakkınızda fikir sahibi olmak isteyebilir. Linkedin de bu anlamda sizlere önemli seçenekler sunuyor. Güvenilir bir profil yaratmanın yanında içeriğinizi de sizi doğru şekilde anlatan şekilde tasarlamanız son derece önem teşkil ediyor.
Sitemiz üzerinden İnsan Kaynakları ve uzmanlık alanları hakkında güncel bilgileri takip etmeniz mümkündür. Başarılı LinkedIn profili oluşturmak için yazdıklarımızı özen göstermeniz gerekiyor. İnsanları etkilemek ve bu anlamda ilk yargıyı doğru oluşturmak son derece önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ