FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Başarılı Bir Yönetici Olmak İçin Gerekenler

İşveren, çalışanlara çok şey borçlu aslına bakarsanız. Herkesin büyük bir gayretle çalışıp, maddi ve manevi paylaştığı anların yapı taşını oluşturan çalışanlar olsa da, bu yapıyı kuracak ve muhafaza edecek olan kişi işverendir.

Başarılı Bir Yönetici Olmak İçin Gerekenler

İşveren, çalışanlara çok şey borçlu aslına bakarsanız. Herkesin büyük bir gayretle çalışıp, maddi ve manevi paylaştığı anların yapı taşını oluşturan çalışanlar olsa da, bu yapıyı kuracak ve muhafaza edecek olan kişi işverendir.

İşte, başarılı bir yönetici olmak için gerekenler:

Hedeflerinizi Belirleyin

Sektörünüzün içinde konumunuz nedir ve nerede olmak istiyorsunuz? Bu soruyu sizi aşama aşama yapmak istediklerinize yönlendirecektir. Hedeflerin doğru oluşturulması, çalışanların da doğru seçimi ile sonuçlanacak ve amaca yönelik bir hizmet başlamış olacak.

Çalışan Profilini Doğru Seçin

Çalışanlarınızın profili nedir ve size uyumlu mu? Genel olarak sadece işimi görsün mantığı ile görünür gibi hissedilir ama bu büyük bir yanlıştır. Etik tutumu ve karakter özellikleri şirket ve yönetimle uyumlu olmayan kişiler bir zaman sonra sorun oluşturacaktır. Kısacası şirket için uygun olan çalışan profili gereklidir.

Tecrübe mi Azim mi?

İşçi alımlarında bazı işverenler için tabu gibidir deneyim. Şirkete nelere katabileceğini bir nevi orada belirleme noktasıdır deneyim. Fakat her zaman doğru sonuçları vermez. Deneyimden çok daha öte, azimli olması ve size neler katmak isteyeceğini baz alın. İşine sahip çıkacak bir çalışanı hissedersiniz.

Doğru Çalışma Zamanı

İşçiyi yormak, fazla çalıştırmak, sürekli iş yapar halde bırakmak başarıdan çok başarısızlık getirir. Hem bedenen hem de psikolojik olarak çalışanı yorar ve verimsizlik başlar. En ideal çalışma sürelerini saptamalısınız. Lokasyonunuz ve mevkiinize olan ulaşımı hesap ederek en doğru zamanı belirleyin. Örneğin, iş kolunuza göre hafta sonu çalışmak size uygun mu? Ya da hafta sonu çalışan çalışanın, işlerin büyük kısmını hafiflettiğini düşünüyor musunuz?

Doğru Bütçeleme

Çalışanın en büyük motivasyonu aldığı maaştır elbette. Maaşın yeterli gelmesi ya da en azından uygun bir noktada algılanması motivasyonu artıcısı güç oluşturur. Sigortasını yapmak, dini ve resmi tatillerde izin kullandırmak, çalışıyor olsa dahi mesaisini sunmak şirket politikası ve etik bir yönetim için şart olmalıdır. Çalışanın güvenliğini düşünen ve destek oluşturan bir işverene kimse yanlış yapmak istemez. Fakat tam tersi durumda, yapılan sadece ‘iş’ olur ve iş bile tam anlamıyla yerine getirilmez.

Etkinlikler Yapmak ve Çalışanı Anlamak

Kurum içinde en azından özel zamanların anılması, hatırlanması ve etkinliklerin uygulanması her zaman çalışanı değerli hissettirir. Bu anlamda da çalışanlar, yöneticisine karşı güven oluşturur ve sorunları açmaktan çekinmez, ya da yapılacak olan büyüme önerilerine katılır. Bu da şirketin aslında analiz yeteneğini oluşturur.

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/basarili-bir-yonetici-olmak-icin-gerekenler/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ