FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Bancroft, Kayalar’daki hisseyi sattı

Bancroft, 2010 yılında aldığı Kayalar Kimya’nın yüzde 35’ini geri sattı. Böylece Türkiye’de ahşap koruma ve boya sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Kayalar Kimya’nın tamamı 10 yılın ardından yeniden Kayalar ailesinin oldu.

Bancroft, Kayalar’daki hisseyi sattı

Kerim ÜLKER

Londra merkezli Bancroft Private Equity, 2010 yılında aldığı Kayalar Kimya’nın yüzde 35’ini geri sattı. 10 yılın ardından elindeki hisseyi satmak için Kayalar Kimya’nın ana ortağı Kayalar ailesi ile görüşmeye başlayan Bancroft’a Rekabet Kurumu onay verdi. Böylece Kayalar Kimya’nın tamamı yeniden Kayalar ailesinin oldu.

Türkiye’de ahşap koruma ve boya sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Kayalar Kimya, 1976 yılında üretime başladı. İspanya’daki tesis de dahil toplam 59 bin metrekarelik alanda üretim yapan şirket, 60 bin tonluk üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük mobilya boya ve vernik üreticilerinden biri olarak biliniyor.

Türkiye’de yüzde 23’lük pazar payı olan şirket, 500 farklı ürün ve 3 bin farklı çeşit üretim kapasitesine sahip. 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, 35 kişinin çalıştığı Ar-Ge merkeziyle de sektörün ilk firması olarak biliniyor. 300’e yakın çalışanı olan şirketin cirosu ise 2018 rakamlarına göre 360 milyon TL.

Koreli Noroo ile ortak boya üretiyor

Dünya genelinde 9 fabrikası bulunan Alman Meffert AG ile 2005 yılında ortaklık anlaşması yaparak Düfa boyalarını Türkiye’de üretmeye başlayan, 2009 yılında da bu ortaklığın tüm haklarını satın alarak Kayalar-Meffert AG şirketinin tek sahibi olan şirket, Güney Kore’nin en büyük firmalarından biri olan Noroo Paint ile 2012 yılında ortaklık yaptı. Her iki şirket, bu ortaklıkla Genç Noroo markası altında endüstriyel boya üretimine başladı.

Cezayir, Türkmenistan ve Azerbaycan’da da pazar lideri olarak bilinen şirketin ayrıca İtalya’da deposu, Polonya’da ve Rusya’da da ofisleri var. Şirketin İspanya’daki tesisinde ise mobilya boya ve vernikte Gralsa adı altında üretim yapıyor.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ