FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Bakan Bilgin açıkladı: Asgari ücrette alternatifler masada

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, asgari ücrete vergi konusunda çalışmaların sürdüğünü ve alternatif vergi modellerini inceledikleri açıkladı.

Bakan Bilgin açıkladı: Asgari ücrette alternatifler masada

ANKARA (DÜNYA) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamuoyunda “emeklilikte yaşa takılanlar” olarak adlandırılan, emeklilikte yaş kriteri getirilmesi sonrası, emekli olacağı tarih ötelenenlere yönelik bir yaş öne çekilmesi çalışmasının sürdüğünü ve özellikle maliyet üzerine durduklarını söyledi.

Bakan Vedat Bilgin, dün yapılan kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlara yönelik olarak mevcut kademeli geçişten daha erken yaşta emekli olunması şeklindeki bir çalışma olduğunun hatırlatılması üzerine, “(Düzenlemeye konu olacak yaş grubu konusunda) Şu anda herhangi bir şeyi tartışmıyorum. Çalışmamız bütün bu konularla ilgili. Ayrıntılı bir açıklama yaparız. Bütün bu konular gündemimizde. Henüz bakanlık bünyesinde ilgili maliyetleri ve kapsamları çalışıyoruz. Bunlar bitince ilgili bakanlıklar ve sendikalarla paylaşacağız” dedi.

Asgari ücret: Beklentiler araştırılıyor, komisyon öncesi açıklanır

Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili çalışmanın adını vermediği bir üniversite tarafından yürütüldüğünü, sadece asgari ücretle çalışanları değil, daha yüksek ücretle çalışan kişileri de kapsayan geniş bir beklenti araştırması yürütüldüğünü söyledi. İşyeri bazlı yapılan anket çalışmasında, çalışan sayısına göre de sınıflama yapıldığını belirten Bakan Vedat Bilgin, “Kamuoyuna bilgi verilecek. Araştırma ve anket sonucunu açıklayacağız. Hangi meslek gurupları ne bekliyor geçim durumları hayata bakış tarzları, hayat standartları (gözetilecek). Asgari ücretli olmayanlar da var ankette. Onların beklentileri de var. Onlar asgari ücretli çalışanlarla kurulan ilişkilerin sürdürülebilirliği açısından önemli” dedi. Çalışma Bakanı Bilgin, sonuçların Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesi tamamlanacağını bildirdi.

Asgari ücretin vergi düzenlemesi

Asgari ücretin gelir vergisi ve diğer vergi yüklerinin kaldırılması yönünde taleplere ilişkin çalışma olup olmadığı sorusuna ise Vedat Bilgin, alternatif vergi modelleri üzerinde durduklarını, çeşitli vergi oranlarının etkisini çalıştıklarını kaydetti. Bakan Bilgin olası vergi düzenlemelerinin hepsinin yasa gerektirmediğini, Cumhurbaşkanı kararı ya da Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararıyla uygulamaya girebilecek düzenlemeler de bulunduğunu belirtti.

Memurların maaş ve emekli maaşlarında artış sağlayacak katsayının 3600’a yükseltilmesi konusunda da Bilgin, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Üçlü Danışma Kurulu’nda bu konunun değerlendirileceğini kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ