FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa piyasaları yükseldi, gözler ABD’nin istihdam raporunda

Yazar: Peter Nurse  Investing.com – Avrupa piyasaları bugün temkinli bir hissiyatla yüksek açılacak. Yatırımcılar, Fed’in para politikasının …

Avrupa piyasaları yükseldi, gözler ABD’nin istihdam raporunda

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları bugün temkinli bir hissiyatla yüksek açılacak. Yatırımcılar, Fed’in para politikasının gidişatını etkileyebilecek ABD istihdam verisini bekliyor.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 ve FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Cuma günü ilgi tarım dışı istihdam verilerinde olacak. Temmuz ayında 943.000 artış yaşanan işe alımların, Ağustos ayında 750.000 ile önemli ölçüde yavaşlamış olması bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının parasal teşviki azaltmaya başlaması için ön koşullardan birinin istihdam rakamlarındaki gelişme olduğunu açıkça dile getirdi. Ancak yeni bir salgın dalgasının güçlenmesi ile son haftalarda ekonomide bazı yavaşlama işaretleri görüldü. Yatırımcılar bu nedenle iş verilerine dikkatle bakacak ve son 18 aydır yaşanan rallinin ardında Fed’in yarattığı likiditenin olmasından dolayı ABD’nin varlık alımlarını azaltma zamanı ve temposuna dair ipuçları arayacak.

Öncesinde ise Avrupa piyasaları, Asya’da olduğu gibi karışık seyirde. Japonya’nın Nikkei endeksi, Başbakan Yoshihide Suga’nın istifa edeceğini söylemesinden sonra %2 kazandı.

Bununla birlikte Çin’in hizmet sektörünün Ağustos ayında küçülme bölgesine girmesi ile piyasalar iyi seyretmedi. Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi, 2020 nisan ayından beri görülen en düşük seviye 46,7 puana geriledi.

Avrupa’da günün en önemli ekonomi verileri, Ağustos ayına ait hizmet PMI rakamları ile Euro bölgesi için Temmuz ayı perakende satış raporu olacak.

Cuma günü ham petrol karışık seyretti. Yatırımcılar, istihdam raporu öncesinde büyük hareketlerden kaçındı.

Bununla birlikte petrol piyasası, ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük düşüş yaşanmasının da desteğiyle art arda ikinci haftalık kazancı yolunda ilerliyor.

OPEC+, Ekim ayında günlük 400.000 varil ek üretim artışı isteğini onayladı. OPEC aynı zamanda gelecek yıl için talep tahminini de yükseltti.

WTI vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 69,95 dolar olurken Brent %0,1 artarak 73,13 dolardan alıcılandı. Her iki sözleşme de Perşembe günü %2 civarı artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 yükselişle 1.814,60 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1878’den işlem gördü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ