FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa piyasaları yüksek, Almanya’nın endüstriyel siparişleri iyimserliği artırıyor

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Avrupa piyasaları, Almanya’nın endüstriyel siparişlerinin güçlü olması ve ABD’nin zayıf istihdam raporunun …

Avrupa piyasaları yüksek, Almanya’nın endüstriyel siparişleri iyimserliği artırıyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa piyasaları, Almanya’nın endüstriyel siparişlerinin güçlü olması ve ABD’nin zayıf istihdam raporunun Fed’in parasal sıkılaşma kararında ertelemeye işaret etmesi ile Pazartesi günü yükseldi.

DAX %0,6 artarken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,5 yükseldi.

Haftanın başında hissiyatı destekleyen gelişme, Alman fabrika siparişlerinin Temmuz ayında %3,4’lük sürpriz bir artış yaşaması oldu.

Raporun ay bazında %1,0 düşüş göstermesi bekleniyordu ve yurtiçi siparişlerin düşmesiyle birlikte yabancı siparişler artarken bu, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin ikinci yarıya güçlü bir başlangıç yaptığını gösterdi.

Yatırımcılar hala ABD’nin Cuma günkü payrolls raporunu değerlendiriyor. Merkez bankası, artan vaka sayılarının ekonomi üzerindeki etkisini görmeyi beklerken rapor, beklentilerin altında bir artış göstererek Fed’in, tahvil alım programını azaltmaya başlama tarihini ertelemiş olabilir.

Bununla gözler Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) çevrildi. Bölgenin merkez bankasının, Perşembe günkü toplantıda teşviki azaltma konusunu tartışması bekleniyor.

Euro bölgesinde enflasyon, %3 ile 10 yılın yüksek seviyesine çıktı ve yönetim konseyinin daha şahin üyelerinin, varlık alım programını yavaşlatmaya başlaması için bankaya çağrı yapmasına yol açtı.

Özellikle ABD’deki tatil sebebiyle kurumsal cephede çok haber yok. Ancak Fransız mühendislik grubu Spie SPIE, Fransız enerji grubu Engie’nin ENGIE yeni yarattığı hizmet birimi Equans için verdiği teklifi teyit ettikten sonra hisse senedi %3,6 düşüş yaşadı.

Suudi Arabistan Asyalı alıcıları için fiyat indirimi yaptıktan sonra ham petrol fiyatları sert düştü.

Devlete ait petrol devi Saudi Aramco 2222 Pazar günü, Asya’ya satılan tüm ham petrol türlerinde ekim fiyatlarında en az 1 dolar indirim yapacağını söyledi. Bu indirim miktarı, beklenenden çok daha büyük.

Covid-19 vakalarının artmaya devam etmesi ile birlikte taleple ilgili endişeler, OPEC+’nın geçen haftaki toplantıda Ekim ayında günlük 400.000 varillik ek üretim artışı isteğini onaylamasının ardından ortaya çıktı.

WTI vadeli işlemleri %1,2 düşüşle 68,47 dolar olurken Brent %1,2 azalarak 71,75 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 1.827,75 dolar olurken EUR/USD %0,2 kayıpla 1,1862’den işlem gördü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ