FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa piyasaları IFO raporu ve Jackson Hole toplantısı öncesinde büyük oranda sakin

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Avrupa piyasaları, IFO raporu ve Fed’in Jackson Hole toplantısı öncesinde Çarşamba günü sakin açılıyor. DAX …

Avrupa piyasaları IFO raporu ve Jackson Hole toplantısı öncesinde büyük oranda sakin

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa piyasaları, IFO raporu ve Fed’in Jackson Hole toplantısı öncesinde Çarşamba günü sakin açılıyor.

DAX %0,1’den az düşerken CAC 40 yaklaşık %0,1 geriledi ve FTSE 100 %0,1’e yakın artış yaşadı.

Avrupa borsaları Wall Street’ten pozitif bir devir aldı. Nasdaq Composite ve S&P 500 rekor seviyelerde kapanırken Asya daha düşük işlem gördü.

Bu haftanın ilgi odağında Fed’in yıllık ekonomi sempozyumu var. Bu yıl salgın yüzünden Jackson Hole sempozyumu online düzenlenecek. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günkü konuşması, merkez bankasının varlık alımlarını azaltma sürecine ilişkin ipuçları için dikkatle izlenecek.

Öncesinde ise yatırımcıların gözü, Almanya IFO Enstitüsü’nün Ağustos ayı işletme iklimi ve beklentiler endeksinde olacak.

Avrupa’nın kazanç dönemi neredeyse bitti ve son Refinitiv I/B/E/S verilerine göre ikinci çeyrekte kârların %151 artmış olması beklenirken büyük oranda başarılı olan bir dönem oluyor. Bu pozitif ortam hisse senetlerini de desteklediğinden bölgenin majör endeksleri rekor seviyelerden pek uzaklaşmıyor.

Elekta (ST:EKTAb), piyasanın toparlanmaya devam ettiği ancak tedarik zinciri ve lojistikle ilişkili maliyetlerin arttığını söyleyerek Mayıs-Temmuz kazançlarında düşüş raporladı.

Öte yandan Çarşamba günü petrol fiyatları düşüş yaşadı.

Amerikan Petrol Enstitüsü verileri, 20 Ağustos ile biten haftada ham petrol stoklarında 1,6 milyon ve benzin stoklarında 1 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi.

ABD’nin Enerji Bilgilendirme Dairesi ise resmi rakamlarını Çarşamba günü paylaşacak.

WTI vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 67,42 dolar olurken Brent %0,2 kayıpla 70,28 dolara geriledi. Bir petrol platformunda yaşanan yangının ardından Meksika’daki üretimin günlük 400.000 varilden fazla düşmesinin etkisiyle, her iki sözleşme de son iki günde %8 üzerinde artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 1.797,00 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1743’e geriledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ