FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa piyasaları düşüş yaşadı; Çin verileri ve H&M satışları baskı yaratıyor

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Avrupa piyasaları Çarşamba günü düşüş yaşadı. Çin’in zayıf verileri ve H&M’nin zayıf satışları, küresel …

Avrupa piyasaları düşüş yaşadı; Çin verileri ve H&M satışları baskı yaratıyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa piyasaları Çarşamba günü düşüş yaşadı. Çin’in zayıf verileri ve H&M’nin zayıf satışları, küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin endişeleri artırdı.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 ve FTSE 100 %0,1 kaybetti.

İsveçli giyim devi Hennes & Mauritz (ST:HMb), Çarşamba günü hayal kırıklığı yaratan bir satış büyümesi paylaştı. Ardından hisseleri %3 düşüş yaşadı.

H&M, “başta Asya olmak üzere karantinalar ve kısıtlamalar, gelişmeyi engellemeye devam ediyor. Ancak kısıtlamalar gevşedikçe mağaza satışları pek çok piyasada artarken online satışlar da artışını sürdürüyor” dedi.

Zara’nın sahibi Inditex (MC:ITX) için haberler daha umut verici: satışları 2019 salgın öncesi seviyelerin %2 üzerinde gerçekleşti. Hissesi %0,3 değer kazandı.

Çarşamba günü Çin’den gelen ekonomi verileri, Covid-19 vakaları ve arz sorunları nedeniyle ülke ekonomisinin Ağustos ayında hız kestiğini gösterdi.

Temmuz ayında %8,5 olan perakende satışlar, yıllık bazda %2,5 büyüme ile 2020 Ağustos ayından beri görülen en yavaş tempoda gerçekleşirken endüstriyel üretim, yıllık %5,3 büyüme ile 2020 Temmuz ayından beri görülen en zayıf tempoyu sergiledi.

Avrupa’da ise İngiltere’nin tüketici fiyatları, Ağustos ayında yıllık %3,2 artışla, %2,0 olan Temmuz ayına göre sert bir yükseliş gösterdi. Fransa’da ağustos ayında TÜFE yıllık %1,9 puan olarak gerçekleşti. Veri setlerinin hiçbiri, Eylül ayında enerji fiyatlarında görülen artışı içermiyor. Fransa’dan elektrik getiren önemli bir ara bağlantı kablosunun bir yangınla devre dışı kalması ile Çarşamba günü enerji fiyatları, İngiltere’de yeni zirvelere ulaştı.

İtalya’nın enflasyon verileri ile euro bölgesinin Temmuz ayı endüstriyel üretim raporları da açıklanacak.

Salı günü ise ABD’de Ağustos ayı enflasyonu, beklenenden daha ufak bir artış yaşayarak Fed’in varlıkları azaltma takvimine dair belirsizliği artırdı.

Çarşamba günü ham petrol, talepte önemli toparlanma yaşanacağı beklentileriyle beraber ABD ham petrol stoklarında beklenenden büyük bir düşüş görülmesi sayesinde güçlendi.

Salı günkü Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporu, Ida Kasırgası’nın birçok rafineri ve offshore sondaj üretimini durdurmasının ardından geçen hafta ham petrol stoklarında 5,4 milyon varil büyük bir düşüş olduğunu gösterdi.

Yatırımcılar ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ham petrol arz verilerini bekliyor.

Buna ek olarak Salı günü Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Covid-19 aşı dağıtımının ekonomik toparlanmaya katkıda bulunarak önümüzdeki ay talepte günlük 1,6 milyon varil büyük bir artışa yol açabileceğini ve yıl sonuna kadar büyümenin devam edebileceğini söyledi.

WTI vadeli işlemleri %1 artışla 71,19 dolar olurken Brent %1 yükselerek 74,31 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.802,70 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1817’den işlem gördü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ