FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa borsası yükseldi; gözler PMI verilerinde

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Geçen hafta yaşanan büyük düşüşlerin ardından pazartesi günü Avrupa borsası yüksek açılıyor. Ancak yeni Covid …

Avrupa borsası yükseldi; gözler PMI verilerinde

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Geçen hafta yaşanan büyük düşüşlerin ardından pazartesi günü Avrupa borsası yüksek açılıyor. Ancak yeni Covid-19 vakalarından dolayı küresel ekonomide yavaşlama olduğunu gösteren bir dizi anketin ardından güven hala kırılgan.

 DAX %0,7 artarken CAC 40 %0,8 ve FTSE 100 %0,4 yükseldi.

Avrupa piyasaları geçen hafta mücadele içindeydi: DAX ve FTSE 100 %1’e yakın kayıp yaşarken CAC 40 endeksi %3 üzerinde düşüş gösterdi. Tam da FED’in, olağanüstü parasal teşvikini geri çekmeyi düşündüğü bir zamanda Delta varyantının yayılması ile küresel büyümenin zarar göreceğinden endişe ediliyor.

Özellikle Çin’in Temmuz ayından beri ilk defa bölgesel yeni bir vaka bildirmemesinin ardından yatırımcılar piyasaya geri dönmeye ikna olmuş görünüyor.

Bununla birlikte Ağustos ayı imalat anketleri öncesinde hissiyat, kırılganlığını koruyor.

 Pazartesi günkü verilere göre Japonya’nın fabrika aktivitesinde büyüme yavaşlarken hizmet sektörü geçen yılın Mayıs ayından beri en hızlı tempoda küçüldü. Bu durum, son vaka dalgası yüzünden uygulanan acil durum tedbirlerinin etkisini gözler önüne seriyor.

26 Ağustos’ta başlayacak olan FED’in Jackson Hole sempozyumu, bu haftaya gölge düşürecek. Fed başkanı Jerome Powell’ın, aylık 120 milyar dolar olan tahvil alım programının azaltılmaya başlanacağına işaret etmesi bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde yarı iletken sektörü ilgi çekebilir. Cuma günkü haberlere göre İngiltere’nin rekabet kurumu, Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA), çip tasarımcısı ARM’ın 40 milyar dolarlık devralımı üzerine uzun bir soruşturmaya tabi olması gerekeceği konusunda uyardı.

Öte yandan petrol fiyatları yükseldi ancak dünya çapında yavaşlayan yakıt talebine dair endişeler arasında hissiyat düşük kalabilir.

WTI %1,9 yükselerek 63,30 dolar olurken Brent %2 artış yaşayarak 66,03 dolara ulaştı. Her iki sözleşme de yedi günlük kayıp zinciri yaşarken bir önceki seansta 21 Mayıs’tan beri gördükleri en düşük seviyeye gerilemişti.

Altın vadeli işlemleri ise %0,2 artışla 1.787,00 dolara yükselirken EUR/USD %0,2 artışla 1,1715’ten alıcılandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ