FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa borsası yüksek açılıyor, Çin verileri hüsran yarattı

Yazar: Peter Nurse  Investing.com – Avrupa piyasaları, Fed başkanı Jerome Powell’ın nispeten güvercin mesajından faydalanmaya devam ederek Salı …

Avrupa borsası yüksek açılıyor, Çin verileri hüsran yarattı

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları, Fed başkanı Jerome Powell’ın nispeten güvercin mesajından faydalanmaya devam ederek Salı günü yüksek açılıyor. Bununla birlikte Çin’in hüsran yaratan verilerinden sonra artışlar sınırlı olacak.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,2 ve FTSE 100 %0,3 yükseldi.

Erken saatlerde yayınlanan veriler, Çin ekonomisindeki toparlanmaya şüphe düşürdü. Ağustos ayında fabrika aktivitesi yavaş bir tempoda büyürken hizmet sektörü küçülme bölgesine doğru yuvarlandı.

Son Covid-19 dalgasını önlemek için uygulanan mobilite kısıtlamaları ile yüksek ham madde fiyatları ve arz kısıtlamaları bir araya gelerek ülkenin imalat satın alma müdürleri endeksinin 50,1 puana düşmesine yol açtı. Çin’in PMI okumasında zirve yapmasından bu yana altı ay geçti.

İmalat dışı PMI okuması ise 53,3 puandan 47,5 puana düşerek büyümeye işaret eden 50 puan sınırının altına düştü. Bu, 2020 Şubat ayından beri gördüğü en düşük okuma oldu.

Salı günü Avrupa’da yayınlanacak önemli veriler var: Almanya’nın Ağustos ayı işsizlik verileri ile Euro bölgesi enflasyon rakamları. Euro bölgesinde ekonomi hissiyatının Ağustos ayında beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadığını gösteren verilerin ardından bölge ekonomisindeki toparlanmaya dair endişeler büyüyor.

Bununla birlikte tatilde olan İngiltere piyasası dışında Pazartesi günü piyasalar yüksek kapattı ve Fed başkanı Powell’ın, Cuma günkü Jackson Hole konuşması sırasında varlık alımlarının azaltılacağı sürece ilişkin net bir çizelge sunmamasının ardından bu pozitif atmosfer devam edecek.

Pek çok kişi Fed başkanının, merkez bankasının emsalsiz parasal desteği için sonun başlangıcını belirlemesini bekliyordu.

Öte yandan Başkan Joe Biden’in, 20 yıllık savaşın ardından problemli Orta Asya ülkesi Afganistan’a Amerikan müdahalesini bitirmek için belirlediği son tarihe uygun bir şekilde ABD, ülkedeki askeri varlığını resmi olarak sona erdirdi.

İda kasırgasının ABD Körfez Kıyısına vurmasının ardından rafinerilerdeki kesintilerin uzayacağı ve petrol talebinin düşeceği beklentileri ile zararın beklendiği kadar şiddetli olmadığı gerçeği birbirini dengelerken ham petrol istikrarlı seyretti.

İda, günlük yaklaşık 2 milyon varil petrol işleyen Louisiana’daki altı rafinerinin üretimini aksattı.

Piyasa ayrıca OPEC+ toplantısını bekliyor. Kartelin, Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varillik üretim artışı daha yapması bekleniyor.

WTI %69,22 dolarda sakin kalırken Brent 72,25 dolarda pek değişmedi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 1.820,20 dolar olurken EUR/USD %0,3 artışla 1,1828’den alıcılandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ