FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa borsası düşüşte; ECB üyeleri teşvik konusunu tartışıyor

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal teşviki bitirme konuşmalarının …

Avrupa borsası düşüşte; ECB üyeleri teşvik konusunu tartışıyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal teşviki bitirme konuşmalarının etkisiyle Perşembe günü hafif düşüşle açılıyor.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 ve FTSE 100 %0,1 geriledi.

Euro bölge ekonomisindeki toparlanma ile enflasyonda görülen büyük artış, ECB’nin olağanüstü parasal teşvikini tartışma konusuna çevirerek bölge piyasalarına risk oluşturdu.

Bu haftanın başlarında Euro bölgesi enflasyonu %3 ile ECB hedefinin epey üzerine yükseldi ve bu durum, Bundesbank müdürü Jens Weidmann’ın Çarşamba günü teşviki azaltma konusunu açmasına yol açtı.

Almanya merkez bankası müdürü, “fiyat görünümüne yönelik riskleri izlemeliyiz. Bana göre artış yönlü riskler baskın” dedi.

Weidmann ve şahin Robert Holzmann ve Klaas Knot ECB yönetim konseyinde azınlıkta da olsa ECB’nin son toplantısına ait hesaplarda, 19 ay önce başlayan salgından bu yana aşırı enflasyon riskleri en net şekilde kabul edildi.

Temkinliliği artıran sebeplerden bir diğeri, Çin’deki düzenleyici baskısının devam ettiğine dair göstergeler oldu. Ülkenin düzenleme kurumları, onaylı olmayan sürücü ve araç alımı yaptıkları suçlaması üzerine aralarında Didi (NYSE:DIDI) ve Meituan’ın (OTC:MPNGY) da olduğu 11 araç çağırma ve teslimat şirketini çağırdı.

Bununla birlikte Çin, finansal yüklerini hafifletmek için küçük ve orta ölçekli firmalara destek olacağını duyurdu.

Dünya genelinde yatırımcılar, ABD’nin Cuma günü yayınlanacak olan Ağustos ayı istihdam raporunu bekliyor.

Ortalama tahminler tarım dışı istihdamda 750.000 artış bekliyor ancak ADP tarım dışı istihdam değişimi 374.000 ile hayal kırıklığı yarattı. Perşembe günü yayınlanacak olan haftalık ilk işsizlik başvuruları da Cuma günkü rapor öncesinde takip edilecek.

Avrupa’da kazanç cephesinde Barratt Developments (LON:BDEV) ve Superdry (LON:SDRY) raporları yer alırken milyarder Bernard Arnault’nun varlıklarını yeniden yapılandırmasının ardından Fransa’nın medya ve yayın firması Lagardere (PA:LAGA) de ilgi çekecek.

OPEC+ Çarşamba günkü toplantısında Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varillik ek üretim artışı yapmaya devam edeceğini tasdik ettikten sonra ham petrol zayıfladı. Grup ayrıca bu hafta 2022 talep tahminini yükseltti.

Bununla birlikte ABD ve Avrupa’da görülen yeni vaka dalgasından ve İda Kasırgası’nın Körfez Kıyısına vurması ile ABD’li birçok rafinerinin kullanım dışı olmasından dolayı kısa vadede talep büyümesine ilişkin şüpheler sürüyor.

Öte yandan ABD ham petrol stokları geçen hafta 7,2 milyon varil düşüş yaşadı.

WTI vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 68,33 dolar olurken Brent %0,3 azalarak 71,38 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli işlemleri %0,1 yükselişle 1.816,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1845’ten işlem gördü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ