FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa borsaları yükseldi, IFO raporu öncesinde Almanya’da piyasalar düşük performans gösteriyor

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü yükseldi. Almanya’da ise piyasalar, Fed toplantısının yanı sıra IFO raporu …

Avrupa borsaları yükseldi, IFO raporu öncesinde Almanya’da piyasalar düşük performans gösteriyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü yükseldi. Almanya’da ise piyasalar, Fed toplantısının yanı sıra IFO raporu öncesinde düşük performans gösterdi.

DAX sakin seyrederken CAC 40 %0,3 ve FTSE 100 %0,2 yükseldi.

Avrupa borsaları Wall Street’ten pozitif bir devir aldı. Nasdaq Composite ve S&P 500 rekor seviyelerde kapanırken Asya daha düşük işlem gördü.

Almanya’nın AB dışındaki en büyük ikinci satış piyasası Çin’e olan ihracatı, yıllık bazda %3,9 düşüşle 2020 Mayıs ayından beri gördüğü en büyük düşüşü yaşadı. Bunun üzerine Çarşamba günü Almanya piyasaları düşük performans gösterdi.

Öte yandan IFO Enstitüsü’nün Ağustos ayı işletme iklimi endeksinin, art arda ikinci ayda da düşüş göstermesi bekleniyor.

Bununla birlikte bu haftanın ilgi odağında Fed’in yıllık ekonomi sempozyumu var. Bu yıl salgın yüzünden Jackson Hole sempozyumu online düzenlenecek. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günkü konuşması, merkez bankasının varlık alımlarını azaltma sürecine ilişkin ipuçları için dikkatle izlenecek.

Avrupa’nın kazanç dönemi neredeyse bitti ve son Refinitiv I/B/E/S verilerine göre ikinci çeyrekte kârların %151 artmış olması beklenirken büyük oranda başarılı olan bir dönem oluyor. Bu pozitif ortam hisse senetlerini de desteklediğinden bölgenin majör endeksleri rekor seviyelerden pek uzaklaşmıyor.

İlgi odağında olan sektörlerden biri, özel sermaye şirketlerinin radarında olan İngiltere süpermarketleri oldu. Temmuz ayında Clayton, Dubilier & Rice’tan teklif aldığından bu yana WM Morrisons (LON:MRW) hissesi %60 üzerinde artış yaşadı ve bu durum şirketi, FTSE 100 endeksine taşıyacak.

Öte yandan Çarşamba günü petrol fiyatları düşüş yaşadı.

Amerikan Petrol Enstitüsü verileri, 20 Ağustos ile biten haftada ham petrol stoklarında 1,6 milyon ve benzin stoklarında 1 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi.

ABD’nin Enerji Bilgilendirme Dairesi ise resmi rakamlarını Çarşamba günü paylaşacak.

WTI vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 67,52 dolar olurken Brent %0,1 kayıpla 70,36 dolara geriledi. Bir petrol platformunda yaşanan yangının ardından Meksika’daki üretimin günlük 400.000 varilden fazla düşmesinin etkisiyle, her iki sözleşme de son iki günde %8 üzerinde artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,8 düşüşle 1.794,35 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1740’a geriledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ