FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

AvivaSA, 2020’yi 350 milyon TL net kâr ile kapattı

Hayat branşında geçen yıl sektör ortalamasının üzerinde büyüyen AvivaSA’nın Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) göre hesaplanan 2020 yılsonu net kârı yüzde 36 artış ile 350 milyon TL şeklinde gerçekleşti.

AvivaSA, 2020’yi 350 milyon TL net kâr ile kapattı

Sabancı Holding ile Aviva iştiraki olan AvivaSA, 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirket, 2020 yıl sonu itibarıyla Otomatik Katılım dahil toplam BES’te, 2019 yılı sonuçlarına göre yüzde 32 büyüyerek 30,5 milyar TL’lik fon büyüklüğüne ulaştı, katılımcı sayısı da 1,5 milyonu aştı. Hayat sigortalarında ise yüzde 40’lık büyüme gerçekleştiren şirketin hayat ve Ferdi Kaza prim üretimi 1,3 milyar TL oldu. AvivaSA’nın Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) göre hesaplanan 2020 yılsonu net kârı ise yüzde 36 artış ile 350 milyon TL şeklinde gerçekleşti.

“2021’de BES’teki liderliğimizi korumayı hedefliyoruz”

Geçen yıla ait finansal sonuçları değerlendiren AvivaSA Genel Müdürü Fırat Kuruca, yılı COVID-19’a rağmen özel sektörde fon büyüklüğü açısından sektör lideri olarak kapatma başarısını gösterdiklerini söyledi. Pandemi sürecinde toplumda tasarruf bilincinin önemli şekilde arttığını belirten Kurunca, bu durumun tüketicilerin hayat sigortası ve BES’e yönelmesini sağladığını vurguladı.

AvivaSA olarak bu süreçte hayat branşında önemli bir ivme yakaladıklarını kaydeden Kurunca, “Her zaman olduğu gibi ‘önce insan’ diyerek müşterilerimize finansal güvence sağlamanın yanı sıra onların beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler üreterek yolumuza devam ettik. Hayat branşında çok önemli bir başarı yakalayarak yüzde 40 büyüdük, ilk 5 şirket içinde yer almayı başardık. Bu büyümede müşteri odaklılığımız doğrultusunda aldığımız hızlı aksiyonlar önemli rol oynadı. Bunun yanı sıra pandemi dolayısıyla zor durumda kalan ve hayat sigortası poliçelerini ödeyemeyen müşterilerimizin poliçelerinin iptal edilmemesini sağladık. Ayrıca özel şirketler arasında 2015 yılından bu yana sürdürdüğümüz fon büyüklüğü sektör liderliğini yüzde 18,6 pazar payı ile koruduk. Katılımcı sayımız 697 bini aşarken, fon büyüklüğümüz 30 milyar TL’nin üzerine çıktı. 2021 yılında da BES’te fon büyüklüğü açısından özel sektör şirketleri arasındaki liderliğimizi korurken hayat sigortasında da 2020 yılında olduğu gibi sektör ortalamasının üzerinde büyümeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ