FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Atasun Optik İnsan Kaynakları Direktöründen Gençlere Tavsiyeler

Atasun Optik İnsan Kaynakları Direktöründen Gençlere Tavsiyeler

“Her görüşmeye son şans değil yeni bir fırsat olarak bakın!”

Üniversiteden mezun olduktan sonra gençler için iş arama serüveni başlıyor. Online iş arama siteleri ve aplikasyonlar bu süreci kolaylaştırıyor gibi görünse de en kritik ve stresli aşama mülakatlar oluyor. Bu süreçte kendinizi diğer adaylardan öne çıkarmak için yapacaklarınız, sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayabilir. İş başvuru sürecinde adayların şirket ve yönetici hakkında araştırma yapmasının önemli bir başlangıç olduğunu söyleyen Atasun Optik İnsan Kaynakları Direktörü Deniz Durmaz, adayların kendilerini görüşmelere hazır hissetmeleri için önemli ipuçlarını paylaşıyor.

İş başvuruları ve işe alım süreçlerinin başladığı sonbahar mevsimiyle birlikte gençler, özgeçmişlerinde ve başvurularında yer alan detaylarla bu süreçte ön plana çıkmayı hedefliyor. Atasun Optik İK Direktörü Deniz Durmaz, iş başvuru sürecinin en iyi şekilde yönetilmesi için önemli noktaları gençlerle paylaşıyor.

Başvuru aşamasında gerçekten yapmak istedikleri, uzmanlıkları olan pozisyonları tercih etmeleri gerektiğini vurgulayan Durmaz, bu isteklerinin mülakat sürecinde değerlendirilen önemli özelliklerden biri olduğunun da altını çiziyor.

Son 10 yıldır her pozisyon için sayısız mülakat yaptığını dile getiren Deniz Durmaz, mülakat aşamasına geçen adayların ilk olarak, görüşme yapacakları yöneticiyi, şirket sayfası ya da sosyal medyadan araştırmalarını öneriyor. Buradan elde ettikleri görüş ve önerilerin mülakatı gerçekleştiren kişi için önemli olduğunu ve adayı farklılaştıracağını belirten Durmaz, gençlerin iş görüşmelerine son şans değil, yeni bir fırsat olarak bakmasıyla birlikte kendilerini daha sakin ve rahat ifade edebileceklerini de söylüyor. Görüşme sırasında adayın şirket, departman ve kurum yapısıyla ilgili merak ettiği soruları çekinmeden sorması gerektiğinin altını çizen Durmaz, “Soru soran aday meraklı ve ilgili bir izlenim bırakır. Bu mülakat sırasında karşı tarafta için önemlidir” diyor.

“Adaylar istekli olmalı”

Mülakat süresince temelde adayların yetkinliklerini davranışa nasıl dönüştürdüklerine dikkat edildiğini belirten Atasun Optik İK Direktörü Deniz Durmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Sözlü mülakat sürecinde temel olarak iki özellikten bahsetmek gerekiyor. Bunlardan biri, ilgili rolü yapabilecek potansiyel ve yeterliliğe sahip olması. Diğeri ise adayın istekli olması. Eğer aday bu iki özelliği taşımıyorsa sürecin ilerlemesi pek mümkün olmuyor. Adayda bir işi yapabilmesi için gerekli motivasyonu ortaya çıkaracak sebepler olmalı. Görüşme süresince adayın, başvurduğu işi yapmak konusunda yeterince istekli olup olmadığını değerlendirmeye çalışıyoruz.”

Yeni dönemin İK Uzmanları “İnsan Mühendisleri”

Son 10 yılda “İnsan Kaynakları” tanımının değiştiğini, sorumluluk alanının ise genişlediğini dile getiren Deniz Durmaz, bugün bir İK uzmanını “insan mühendisi” olarak tanımlıyoruz diyor. Durmaz, bu alanda uzmanlaşan bir kişinin operasyon süreçlerinden sıyrılıp içinde bulunduğu dünyada neler olduğunu, sanayi ve teknolojideki değişimlerle birlikte bunların yeni dünyada yaratacağı etkileri takip etmesini aynı zamanda bu ortamı yönetebilecek kabiliyet ve donanıma sahip olması gerektiğini dile getiriyor. Durmaz’a göre bir İK Uzmanı insanı keşfetmeye karşı bitmek tükenmek bilmeyen bir merak ve iştaha sahip olmalı. Kültürel değişimlerin nabzını tutabilmeli ve bunu devam ettirebilecek bir enerjiye sahip olmalı. Hızlı karar alma, yaptığı işte iyi bir hakem olma, odağına her zaman insanı koyup süreçlerin her zaman tarafların ortak kazanımlarına odaklanacak şekilde sonlanmasını sağlayacak bakış açılarına sahip olmalı.

İş ilanları

Etiketler: AtasunAtasun Optikinsan kaynaklari

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/atasun-optik-insan-kaynaklari-direktorunden-genclere-tavsiyeler/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ