FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Anadolu Efes Konsolide Sonuçlarını Açıkladı!

Anadolu Efes Konsolide Sonuçlarını Açıkladı!

Anadolu Efes, Türkiye’de dahil olmak üzere 16 ülkede faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Pandemi süreci ile birlikte koşulların her zamankinden daha zor olduğu 2020 senesinde de güçlü kararlık oranına sahip olan Anadolu Efes’in konsolide net karı 815 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.
Anadolu Efes 2020 senesini sağlıklı bir bilanço yapısı ile tamamlamayı başardı. Bira Grubu Başkanı Can Çaka, Sıfır Tabanlı Harcama programı ile birlikte giderlerde ve maliyetlerde yapılan tasarruf sonrasında konsolide FAVÖK marjını %19 seviyesinde açıkladı. Bunun son 8 yılın en yüksek seviyesi olduğunu ifade etti.

Anadolu EFES %12 Büyüdü
Anadolu Efes KAP ‘a yaptığı açıklama ile 2020 senesinde yaşanan zorluklara rağmen Anadolu Efes’in satış hacminde büyük bir gelişme olduğunu ve 36,2 mhl seviyesine ulaştığını ifade etti. Bu da gelirlerin %12 seviyesinde arttığını ifade etmektedir. Yaklaşık olarak 12,4 milyar TL seviyesi ile son 8 senenin en yüksek rakamlarına ulaşıldı.
Şirket meşrubat ve bira operasyonları kapsamında geçen seneye oranla %16 seviyesinde artış gösterdi ve 26,7 milyara ulaştı. Operasyonel karda artışın yanında yatırım harcamalarında da tasarruflar ile üstün bir performans gösterildi. Yıllık bazda %30’a varan iyileşme kaydedildiğini ifade edebiliriz. şirketin konsolide serbest nakit akımı 3 Milyar seviyesine ulaştı. 2020 senesinde Anadolu Efes’in ne karı ise 815 milyon TL olarak açıklandı.
Şirket bira operasyonları faaliyetlerini 6 ülkede göstermektedir. En yüksek hacme sahip olan ülke Rusya’da ise 3 sene üst üste hacim artışı gösterilmektedir. Bu da pazardaki lider konumunu sürdürmesinde son derece etkili olmuştur. Bu sayede Anadolu Efes 2020 sene sonu itibari ile bira operasyonlarının yer aldığı tüm ülkelerde lider konumunu korumaya devam etmiştir.
Anadolu Efes CEO’sundan açıklamalar!
Anadolu Efes CEO’su Can Çaka yaptığı açıklamada tüm çalışanlarına minnet duyduğunu ifade etti. Çaka 2020 sene sonu finansal sonuçlar ile alakalı olarak şu sözleri söyledi;

‘’ COVİD-19 salgının başlaması ile birlikte stratejik odaklarımız doğrultusunda değer yaratmaya devam ederek insanlara öncelik veren yaklaşımlar sürdürdük. Çok güçlü ürün seçeneklerine sahip olmamız, pazarda lider olmamız ve operasyonları farklı coğrafi alanlarda sürdüren yapımız stratejilerimizin temel dayanaklarıdır. Pandemi nedeniyle alınan tedbirler sonucunda daha iyi hizmet vermek adına giderlerimizi azalttık. Sıfır Tabanlı Harcama Programımız ve maliyet ve giderleri en düşük seviyelere ulaştırarak FAVÖK marjımızı son 8 sene içinde en yüksek seviyeye ulaştırdık. Bir çok senaryo üzerinde çalışarak işletme sermayesi alanında gerekli olan aksiyonları aldık. En yüksek seviyeye ulaştırdığımız 3 milyar TL serbest nakit akımının sonucu olarak finansal performansımızı ve borç oranımızı pandemi öncesine oranla daha iyi bir seviyeye ulaştırdık.

Anadolu Efes Zorlu Şartlarda başarı elde etti!
Anadolu Efes bu anlamda sektörünün öncüsü olarak bilinmektedir. Şirket Devam eden zor şartlara rağmen 2021 senesine de önemli bir giriş yaptı. Şirketin bu anlamda izlediği politikaların diğer firmalar için de örnek teşkil ettiğini ifade edebiliriz. Geçtiğimiz sezon içinde yapılan açıklamalar şirketin büyük bir yükselişte olduğunu gösteriyordu.
Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı Can Çaka CMO Summit 2020’ye katılarak önemli açıklamalarda bulundur. Türkiye’nin pazarlama liderlerinin bir araya geldiği CMO Summit 2020’ye konuşmacı olarak katılım sağlayan Çaka, Sınırları olmayan Markalardan Pazarlama Deneyimleri’ oturumunda konuşma yaptı. Çaka Yaptığı açıklamada En başta Rusya olmak üzere çok fazla ülkede lider konuma gelme konusunda bilgiler aktardı. Anadolu Efes Grubu’nun da katılım gösterdiği platform bir çok markaya ev sahipliği yaptı.
Sitemiz üzerinden bir çok şirket hakkında önemli bilgiler edinmeye devam edebilirsiniz. Türkiye ve dünya çapında hizmet göstermeye devam eden şirketler alanında lider konumda olan markalar ve İnsan Kaynakları alanında bilgileri buradan takip edebilirsiniz. Anadolu Efes markasının son derece önemli bir noktaya gelmesinde önemli pay sahibi olan Can Çaka, gösterdiği başarı ile Türkiye’nin adının dünya markası olması noktasında önemli adımlar atmaktadır. Aynı zamanda resmi sponsoru olduğu Anadolu Efes Basketbol takımının da yatırım yükünü çekmektedir. Sitemizde tüm gelişmeleri anında takip edebilir ve güncel firma haberlerini öğrenebilirsiniz. Güvenilir haberler ve çok daha fazlası için sitemize 7/24 erişim kurmanız mümkündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ