FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Amazon, ABD’ye depo yatırımlarını hızlandırdı

COVID-19’un kazananlarından Amazon, ABD’nin pandemiyle kötüleşen gayrimenkul sektörüne yabancı yatırım gelmesini sağlıyor. Önceden ofis alan yabancı gayrimenkul yatırımcıları, depo ve lojistik tesis satın alıyor. Öte yandan Hindistan’da yerel tüccara zarar verdiği iddiasıyla Amazon’un yasaklanması isteniyor.

Amazon, ABD’ye depo yatırımlarını hızlandırdı

 

Hilal SARI

Pandeminin milyonlarca tüketiciyi online’a yönlendirmesi sayesinde gücüne güç katan Amazon gibi online ticaret devleri, artık ABD gibi gelişmiş ekonomilere bile doğrudan yabancı yatırım gelmesine neden oluyor. Lojistik ve depo yatırımlarının hem ABD’de hem dünyada artması beklendiği bir dönemde, Fransız, Alman ve Koreli şirketlerden ABD’ye lojistik yatırımlar gerçekleşmekte. The Wall Street Journal’da konuya ilişkin yer alan habere göre bu yatırımların arkasında Amazon gibi devlerin ivmesiyle daha fazla lojistik hizmete ve depoya ihtiyaç duyulacağı beklentisi.

Önceden ofis ve otel alan, şimdi depo alıyor

Yabancı gayrimenkul yatırımcıları, ABD’de daha önce Manhattan gibi ofislerle dolu şehirlere veya sahil kentlerindeki otellere yatırım yaparken, şimdi bu yatırımcıların ibreyi lojistik sektöründe mülk sahibi olmaya çevirdiği belirtiliyor. Yatırımcıların umudu ve beklentisi ise giderek daha fazla depoya ve dağıtım merkezine ihtiyaç duyan Amazon gibi e-ticaret şirketlerine kiralayarak sürdürülebilir gelir elde etmek. Pandemi yılında ABD gayrimenkul sektörüne doğrudan yabancı yatırımların yüzde 31 düşmesine rağmen, lojistikteki beklentiler bu alanda mülklere ilgiyi artırarak yabancı yatırım çekebiliyor.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ