FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Altın, yarın açıklanacak tarım dışı istihdam öncesi güç kaybediyor

Investing.com –  Temmuz ayında 943 bin kişi ile pandemi sürecindeki en iyi yükselişi gösteren tarım dışı istihdam verisinin Ağustos sonucu yarın …

Altın, yarın açıklanacak tarım dışı istihdam öncesi güç kaybediyor

Investing.com –  Temmuz ayında 943 bin kişi ile pandemi sürecindeki en iyi yükselişi gösteren tarım dışı istihdam verisinin Ağustos sonucu yarın açıklanacak ve öncü dataların da beklentilerden iyi gelmesiyle istihdam olasılığı kuvvetlendi.

Temmuz istihdam verisinin yüksek gelmesi Haziran ayında varlık alımlarının azlatılmasını tartışmaya açan Fed’in bu yıl içinde karar alma olasılığını da güçlendirdi. Ons altın da bu nedenle Temmuz verisinin arsından geçen ay iki gün içinde 30 dolar kadar gerileme göstermişti.

Yarınki veri öncesi beklentilerin artması ve pozisyon kapatılmasıyla bugünkü kazançlarını silen kıymetli metal 1.817 dolardan 1.804 dolara geriledi.

Geçen haftaki sempozyumda faiz artışı ile varlık alımlarının azaltılmasının karıştırılmaması gerektiğine dikkat çeken Fed Başkanı Powell, faiz artırımının daha zamanı olduğunu söyledi. Komitenin bu konudaki kararında ise en belirleyici etken istihdam. Pandemi öncesi para politikasında enflasyon öncü belirleyici olurken pandemi döneminde ise istihdam önceliği aldı. Resmi olarak 6 milyon üzerinde kişi pandemi döneminde işsiz kaldı ve gelir kaybının olmasının ekonominin temeli için risk yarattığını belirten Fed yetkilileri sağlıklı ve istikrarlı bir istihdam piyasasını hedefliyor.

Yarın açıklanacak verinin beklentiden belirgin fark göstermesi durumunda altın tarafında yeniden 1.780 dolara doğru düşüş olabilir, fakat 750 bin kişilik artış beklentisinde belirgin bir fark olmaması durumunda küresel risk iştahının korunmasıyla altın 1.800 dolar üzerinde tutunmaya devam edebilir.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ