FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Altın, Fed’in varlıkları azaltma konusundaki belirsizliği ile düşüş yaşadı ancak 1.800 dolar üzerinde seyretti

Yazar: Gina Lee Investing.com – Çarşamba günü Asya’da altın düşüş yaşasa da 1.800 dolar üzerinde kaldı. Yatırımcılar, ABD enflasyonunda …

Altın, Fed’in varlıkları azaltma konusundaki belirsizliği ile düşüş yaşadı ancak 1.800 dolar üzerinde seyretti

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü Asya’da altın düşüş yaşasa da 1.800 dolar üzerinde kaldı. Yatırımcılar, ABD enflasyonunda beklenenden daha zayıf olan artışı sindirmeye çalışırken bu gelişme, Fed’in varlıkları azaltmaya başlayacağı tarih konusundaki belirsizliği artırdı.

Altın vadeli işlemleri bir önceki seansta bir haftanın zirvesi 1.808,50 doları gördükten sonra %0,14 düşüşle 1.804,65 dolar oldu. Dolar ise yükseldi.

Salı günü yayınlanan Ağustos verileri, ABD’de çekirdek TÜFE’nin yıllık %4 ve aylık %0,1 büyüdüğünü gösterdi.

Aylık artış, altı ayın en ufak artışı oldu ve enflasyonun zirveyi görmüş olabileceğine işaret etti. Ancak kalıcı arz kısıtlamaları nedeniyle bir süre daha yüksek olabilir.

Veriler ayrıca TÜFE’nin yıllık %5,3 ve aylık %0,3 artış yaşadığını gösterdi.

Beklenenden daha zayıf olan verilerin, Fed’in azaltım takvimine şüphe düşürürken yatırımcıların gözü, merkez bankasının gelecek hafta iletilecek olan politika kararında.

Çin’in ekonomi verileri, Ağustos ayında endüstriyel üretimin yıllık %5,3 ile beklenenin altında bir artış yaşadığını ve sabit varlık yatırımlarının yıllık %8,9 büyüdüğünü gösterdi. Perakende satışlar yıllık %2,5 büyüme yaşadı.

Japonya’da Reuters Tankan endeksi Eylül ayı için 18 puanda – beş ayın düşük seviyesi ve bir önceki ayın okuması olan 33 puanın epey altında.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,1 düşerken 930,85 dolar ile dokuz ayın düşük seviyesini gören platin %0,4 kaybetti. Paladyum bir önceki seansta 2020 Temmuz ayından beri gördüğü en düşük seviyenin ardından 1.979,16 dolarda sakin seyretti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ