FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Altın, Fed’in varlık alımlarını azaltma tarihiyle ilgili belirsizlik ve dolardaki güçlenme nedeniyle düşüşte

Yazar: Gina Lee Investing.com – Cuma günü Asya’da altın düşüş yaşadı. Dolardaki güçlenme ve ABD Fed’in, varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı …

Altın, Fed’in varlık alımlarını azaltma tarihiyle ilgili belirsizlik ve dolardaki güçlenme nedeniyle düşüşte

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Cuma günü Asya’da altın düşüş yaşadı. Dolardaki güçlenme ve ABD Fed’in, varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı tarihle ilgili belirsizliğin artması ile sarı metal haftayı düşük bir notla bitirmeye hazırlanıyor.

Altın vadeli işlemleri %0,03 düşüşle 1.799,45 dolara geriledi ve hafta bazında %1,6 düşüş yaşadı. Dolar ise yükseldi.

Fed Yöneticisi Michelle Bowman’ın da aralarında olduğu bazı Fed yetkilileri, Ağustos ayı için beklenenden zayıf gelen istihdam raporunun, alımları azaltma tarihini 2021’in sonlarına ertelemeyeceğine inanıyordu.

Ancak Perşembe günü Bowman’ın meslektaşı Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD ekonomisinin “henüz tehlikeyi atlatmış olmadığını” ve tedarik zinciri ve işgücü piyasası darboğazları gibi engellerin hala var olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü politika kararını paylaştı.

Merkez bankası faizleri %0’da değiştirmeden bıraksa da Pandemi Acil Durum Harcama Programı altındaki alımların temposunu, 2021’in dördüncü çeyreğinde azaltacağına işaret etti. Bununla birlikte ECB Başkanı Christine Lagarde, “azaltma olmayacağı” konusunda piyasaları temin etti.

Veri cephesinde Perşembe günü, ABD’nin ilk işsizlik başvuruları yayınlandı ve 310.000 başvuru olduğunu gösterdi. SPDR Gold Trust (P:GLD) ise Perşembe günü varlıklarının, bir gün öncesine göre 998,52 tondan 998,17 tona düştüğünü söyledi.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,3 düşerken platin %0,2 yükseldi. Önceki seansta 2.143,69 dolar ile bir yılın düşüğünü gören paladyum ise %1,3 artış gösterdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ