FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Altın düşüş yaşadı ancak Fed’in Jackson Hole Sempozyumu öncesi büyük hareketler görülmüyor

Yazar: Gina Lee Investing.com – Perşembe günü Asya’da altın düşüş yaşadı. Yatırımcılar, ABD Fed’in yıllık toplantısı öncesinde temkinli. Altın …

Altın düşüş yaşadı ancak Fed’in Jackson Hole Sempozyumu öncesi büyük hareketler görülmüyor

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da altın düşüş yaşadı. Yatırımcılar, ABD Fed’in yıllık toplantısı öncesinde temkinli.

Altın vadeli işlemleri %0,10 düşüşle 1.789,15 dolara geriledi. Bir önceki seansta, iki haftanın en büyük tek günlük düşüşünü yaşayarak %0,7 kaybetti.

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya Reuters’e yaptığı açıklamada, “altındaki konsolidasyonun devam edeceğini görmeniz mümkün ancak Jackson Hole bitene kadar bu düşüş yönlü olacak gibi görünüyor” dedi.

Fed’in Jackson Hole sempozyumu gün içinde başlayacak ve Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü konuşma yapacak. Varlık alımlarındaki azalmanın beklenenden daha erken başlayabileceğine işaret eden Fed yetkililerinin sayısı artsa da dünya genelinde görülen vaka artışları, ekonomik görünümü karartmaya devam ederken bu görüşe de gölge düşürüyor.

Moya, düşük faiz çevresinin uzun sürebileceğini ve altın fiyatlarını destekleyebileceğini söyleyerek “Jackson Hole sonrasında piyasa, Fed’in varlık alımlarını azaltacağını düşünmeye devam edecek ancak faiz artırımlarını bu konudan ayrı tutacak” diye ekledi.

Bununla birlikte Fed öncesinde diğer merkez bankalarından da gelişmeler var: Kore Bankası (BOK) faizleri artırdı. Banka Ağustos ayı faizlerini 25 bp artırarak %0,5’ten %0,75’e çıkardı ve Güney Kore artık salgın başından beri faizleri artıran ilk büyük Asya ekonomisi oldu.

SPDR Gold Trust (P:GLD) varlıkları Çarşamba günü %0,3 düşüşle 2020 Nisan ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 1.001,72’ye geriledi.

Diğer kıymetli metaller arasında gümüş, 23,83 dolarda pek değişmezken platin %1 ve paladyum %1,5 düşüş gösterdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ