FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Alarko’dan, oynak kura dinamik bütçe

Döviz kurundaki oynaklık, şirketlerin 2021’e girerken yaptıkları yıllık bütçeleri de etkiledi. Alarko Holding İcra Kurulu Başkanı Ayhan Yavrucu, “Artık döviz kurunu kimse kestiremez. Tahminler yapılıyor, bir ay olmadan değiştiriliyor. Bu nedenle biz de dinamik bir bütçe yapıyoruz. Her ay değişen koşullara göre rakamlarımızı güncelliyoruz” dedi.

Alarko’dan, oynak kura dinamik bütçe

Yeni yıla girerken hafta sonu gazetemiz DÜNYA + için, Türk iş dünyasının görüşlerini almış; iş insanlarının yıllık döviz kuru, enflasyon, faiz ve büyüme tahminlerini sormuştuk. Alarko Holding İcra Kurulu Başkanı Ayhan Yavrucu da, 2021’e ilişkin tahminlerini sorduğumuz işadamları arasındaydı ve yeni yılla ilgili fikirlerini rahatlıkla ifade etmişti. Yavrucu, yıl içinde ekonomi alanında, hukuk alanında bazı reformların zamanında yapılması durumunda dövizde çok hareketlilik olmayacağını belirtmiş, “Dolar kuru 8.15-8.20 seviyesinde kalır diye düşünüyorum. Enflasyon yüzde 10-12 arasında olur. Büyümede yüzde 1-2 civarında bir oranın bile başarılı olacağını düşünüyorum” demişti. Son günlerde döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ve yüksek enflasyon hakkında ne düşündüğünü merak ettiğim Yavrucu’ya, yine kur tahminini sordum ama bu kez durum farklıydı. Yavrucu, “Kur ne olacak’ diye soranlara, ‘Valla onu kimse kestiremez’ diyorum. Ben kestirecek birinin olacağını zannetmiyorum. Tahminler yapılıyor, bir ay olmadan değiştiriliyor. Bu, öngörülebilecek bir şey değil artık. Alarko Holding olarak kendimizi buna göre ayarladık. Dinamik bir bütçe yapıyoruz. Bütçeyi her ay update ediyoruz” diyor. Yavrucu ile ekonomiden holdingin yatırımlarına kadar geniş bir yelpazede şunları konuştuk…

Dövizdeki hareketlilik ve yüksek enflasyonla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Döviz kurları, son Merkez Bankası Başkanı değişiminden önce epey dengelenmişti. Faizler artmıştı ama kurlar dengelenmişti. Dolayısıyla arkasında da gerek enflasyon, gerek faiz, gerekse kurlar yönünde bir dengelenmeye doğru gidiyordu. Fakat bu değişiklikten sonra kurlar maalesef çok hızlı arttı, dolayısıyla şu anda enflasyon da artıyor. Kurun enflasyona yansıması, sonuçlarının ortaya çıkması zaman alıyor. Dolayısıyla mayısta enflasyonun daha da yukarılara çıkacağı gözüküyor. Bu nedenle bugünkü faiz seviyesi bile yetmeyebilir.

Oynak kur işlerinizi nasıl etkiliyor?

İş hayatındaki en temel faktör öngörülebilirliktir. Kurlarda meydana gelen bu hızlı inişler çıkışlar, fiyatlamada ciddi sorun yaratıyor. Özellikle ithalata dayalı olan ürünlerde fiyatlar genellikle döviz kuruna paralel belirleniyor. Kura göre fiyatlar iniyor, çıkıyor. Dolarizasyondan şikayetçiyiz ya; ‘insanlar tasarruflarını dolara götürdü, yatırdı, bunun çözülmesi gerekir’ deniyor, -ki bu doğrudur. Çözülmesi gerekiyor ama onların çözülebilmesi için de öngörülebilirliğin ve güvenin de oluşması lazım.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ