FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Ak Yatırım’dan Yapı Kredi için 2. çeyrek bilanço değerlendirmesi

Net faiz marjında toparlanma ve düşen karşılık giderleri ile beklenti üzeri kâr açıkladı Yapı Kredi’nin 2Ç21 net kârı önceki çeyreğe göre …

Ak Yatırım’dan Yapı Kredi için 2. çeyrek bilanço değerlendirmesi

Net faiz marjında toparlanma ve düşen karşılık giderleri ile beklenti üzeri kâr açıkladı

Yapı Kredi’nin 2Ç21 net kârı önceki çeyreğe göre %54 artarak 2,23 milyar TL oldu. Net kâr 1,85 milyar TL olan tahminimiz ve piyasanın beklentisinin kuvvetlice üzerinde geldi. Böylece bankanın 2021/6’da net kârı önceki yıla göre %50 artarak 3,69 milyar TL’ye, öz kaynak kârlılık oranı %14,7’ye ulaştı (2020’de %11,5). Net kârın beklentimizin üzerinde gelmesi net faiz ve komisyon gelirlerinin tahminimizden güçlü ve karşılık giderinin beklentimizin altında olmasından kaynaklanıyor.

Net kârın önceki çeyreğe göre güçlü artışı TÜFE’ye endeksli tahviller için enflasyon varsayımının 250 baz puan artışla %13,5’e çıkarılması ve net karşılık giderinin gerilemesinden kaynaklandı (toplam etki 1,2 milyar TL). Buna karşılık faaliyet giderlerindeki artış ve alım/satım gelirlerinin azalması olumlu etkiyi hafifletti.

Bankanın net faiz marjı önceki çeyreğe göre TÜFE tahvil katkısıyla 2Ç21’de 40 baz puan kadar arttı (TÜFE tahvili hariç yatay) ve 2021/6’da 2,4’de kaldı. Banka 2020 yılına göre 100 baz puandan fazla düşen net faiz marjındaki yıllık gerilemenin 50 baz puan civarında olmasını bekliyor. Yapı Kredi ayrıca net faiz gelir artış tahminini de ilk altı aydaki %28 büyümenin ardından %25’e yükseltti.

2Ç21’de sorunlu kredi girişi önceki çeyrek düzeyinde kaldı (tahsilatlar %50’den fazla azaldı). Buna karşılık yakın izlemedeki krediler için karşılık oranının yeterli olması (önceki çeyrekte yükseltilmişti) 2Ç21’de net karşılık gideri maliyetini (hedge etkisi dahil) 159 milyon TL’ye düşürdü. Böylece kredi risk maliyeti 2Ç21’de 20baz puan ve 2021/6’da 60baz puan oldu. Banka yıl sonu tahminini de azami 200 baz puandan azami 150 baz puana düşürdü.

Yorum:

Bankanın 202/6’da maddi özkaynak kârlılığı hedeflenen %14‐16 aralığında geldi. Karşılık giderlerindeki temkinli öngörüye karşın bankanın toparlanan kredi‐mevduat getiri makası ve artan TÜFE tahvil katkısı ile yılın ikinci yarısında daha yüksek kâr sağlayacağını düşünüyoruz. Banka için net kâr tahminlerimizi 2021 için %8 artışla 7,8 milyar TL’ye, 2022 için %11 artışla 11,0 milyar TL’ye yükselttik. 12 aylık fiyat hedefini de %5 artışla 3,50 TL olarak belirledik. ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ görüşümüzü koruyoruz.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ak Yatırım

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ