FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

ABD’nin ekonomi verileri, Kore faiz artırımı, SEC’in DWS incelemesi – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com – ABD’nin GSYH ve işsizlik başvurusu verileri, Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’de yapacağı …

ABD’nin ekonomi verileri, Kore faiz artırımı, SEC’in DWS incelemesi – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD’nin GSYH ve işsizlik başvurusu verileri, Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’de yapacağı konuşmanın temasını yenileyecek. Kore faizleri artırarak salgın başından beri faiz artırımı yapan ilk büyük Asya ülkesi oldu. Fed öncesi borsa sakin kalırken Delta Air Lines’ın (NYSE:DAL) yeni aşı politikası ihtilaf yaratıyor. SEC, ESG (çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim) endüstrisinin peşinde ve emtialar, Çin ekonomisindeki büyümeye ilişkin yeni bir korkunun ceremesini çekiyor.

İşte 26 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Powell’ın konuşması öncesinde GSYH, işsizlik başvuruları ve fiyat verileri

ABD’nin ekonomi verileri bugün özel bir öneme sahip: Fed’in Jackson Hole sempozyumunda Cuma günü yapacağı konuşmanın temasını yenileyecek.

İkinci çeyrek GSYH verisine ilk revizyon TSİ 15.30’da paylaşılacak ve büyük oranda geriye dönük olsa da alt bileşenlerinin bazıları ilgi çekmeye devam edecek – özellikle de Fed’in enflasyon ölçümü olarak kullandığı kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi.

Hükümetin ilk tahminine göre çekirdek PCE ikinci çeyreğe kadar olan yıl içinde %6,1 yükseldi. Bu orana yapılacak herhangi bir revizyon, Powell’ın Cuma günü, tahvil alımlarını azaltma konusundaki görüşünü etkileyebilir.

Bunlara ek olarak haftalık işsizlik başvuruları raporu ile Kansas City Fed’in bölgesel iş anketi var.

2. Kore faizleri artırıyor, ECB tutanakları yayınlanacak

Elbette bazı merkez bankaları Fed’i beklemiyor. Kore Bankası, salgının başından bu yana para politikasını sıkıştırmaya başlayan ilk büyük Asya bankası oldu.

Banka faizleri %0,5’ten %0,75’e çıkardı. Pek çok analist bu kararı beklemiyordu.

Geçen yıl benimsenen genişleyici politika, her ikisi de %10 üzerinde yıllık artış yaşayan konut fiyatlarında ve hanehalkı borçlarında patlama yarattı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB), son politika toplantısına ait tutanakları paylaşacak ancak Alman ekonomisinin büyüme görünümüyle ilgili son günlerde çıkarılan uyarılara bakarsak sıkılaştırıcı politika yönünde bir korku yaratması mümkün görünmüyor. GfK’ye göre Almanya’nın aylık tüketici güveni endeksi, Eylül ayında alt üst oldu.

3. Borsa karışık açılacak, Delta ilgi çekiyor

Çarşamba günü düşük ticaret hacminde yeni rekorları ile idare eden ABD borsaları, çoğunlukla düşük açılacak. Piyasa öncesindeki hareketler sakin görünüyor. Yatırımcılar, bugünkü verileri ve Cuma günkü Powell konuşmasını atlatana kadar yeni ve büyük iddialardan kaçınıyor.

Dow Jones sakin seyrederken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 kaybetti.

İlgi çekebilecek şirketler arasında piyasa öncesinde %11 civarı artış yaşayan Williams-Sonoma (NYSE:WSM) var. Şirket, pandemi sonrası trend olan konut geliştirmenin yavaşladığına dair bir işaret olmadığını söyledi. Ayrıca çeyrek dönemlik sonuçları ile beklentileri aştıktan sonra hedeflerini tekrar yükseltti.

Diğer ilgi çekici isim, aşısız çalışanlara karşı aksiyon alan Delta Air Lines olacak. Havayolu şirketi, şirketin sağlık sigortası planı kapsamında primlerini 200 dolar artıracak. Ayrıca hastalık yardımlarını azaltmakla tehdit ediyor.

4. SEC, ESG’deki göz boyama konusunda ağırlığını koyuyor

ABD’li düzenleyiciler, Alman varlık yöneticisi DWS Group’taki iddialara ilişkin bir soruşturmayla, ESG yatırımlarının rahat ve iyi hissettiren dünyasını karıştırdı.

Wall Street Journal raporuna göre konuya aşina kişiler, SEC’in, DWS’nin istikrar alanındaki eski yöneticisinin ortaya attığı iddiaları incelemeye başladığını söyledi. Yönetici, çevresel, sosyal ve yönetişimle ilişkili göstergelerin kullanımı konusunda şirketin verileri şişirdiğini iddia etti.

ESG yatırımları, son birkaç yıldır kurumsal para yöneticileri için canlı yeni bir alan ve daha ucuz pasif yatırım stratejilerinin, kendi geleneksel iş kollarını yiyip bitirdiği bir ortamda son teknoloji ürünler sunmak için yeni bir yol sunuyor. Morningstar verilerine göre ESG fonları idaresindeki varlıklar, son iki yıl içinde üç kat artarak 2 trilyon doları geçti.

5. Çin’e dair son endişeler üzerine petrol düşüşte

ABD hükümetinin, ham petrol ve benzin stoklarında güçlü düşüşler yaşandığını gösteren verilerine rağmen petrol fiyatları 70 dolar seviyesinde mücadele ediyor.

WTI vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 67,69 dolar olurken Brent, %0,8 kayıpla 70,68 dolara geriledi. ABD ve Çin’in ekonomi verilerine karşılık haftaya güçlü bir artışla başladıktan sonra her iki sözleşme de sakinleşti.

Diğer emtialar da aynı şekilde cansız bir modda kaldı. Çin, emlak sektörünü zayıflatacak yeni tedbirlerin sinyalini verdiğinden hem baz hem de kıymetli metaller düşüş yaşadı ve yerel hisselerdeki üç günlük ralli son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ