FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

ABD’de işsizlik maaşı talebi pandemi döneminin en düşük seviyesine geriledi

Investing.com – ABD’den yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncü datalarından olan ve istihdam piyasasının en güncel durumunu …

ABD’de işsizlik maaşı talebi pandemi döneminin en düşük seviyesine geriledi

Investing.com – ABD’den yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncü datalarından olan ve istihdam piyasasının en güncel durumunu gösteren haftalık işsizlik maaşı başvuruları, son haftada 14 bin kişi azalarak 354 binden 340 bin kişiye geriledi ve bu rakam önceki haftaki 349 bin sonrası pandemi dönemindeki en düşük seviye oldu.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları pandemi öncesi 200 bin kişi ortalamasındayken karantina döneminde haftalık 6,6 milyona kadar çıkmıştı. Parasal ve mali destekler, aşılanma ve ekonominin yeniden canlanması ile başvurular son haftada son 1,5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Yarın açıklanacak istihdam verisinin öncü göstergelerinden ADP zayıf gelirken ISM imalat PMI ve haftalık başvurular beklentilerden iyi geldi. Temmuz’da 943 bin kişi ile pandemi döneminin en iyi seviyesinde gelen tarım dışı istihdamın Ağustos’ta 750 bin kişi artması bekleniyor. Son istihdamla beraber pandemi sürecinde işsiz kalan kişi sayısı 7 milyonun altına inmişti ve bir yıl içinde pandemi kaybının silinmesi hedefleniyor. İstihdamdaki artış hızı Fed’in para politikasında belirleyici olan en önemli veri olurken istihdamı enflasyon takip ediyor. %5,4 ile 13 yılın zirvesine çıkan enflasyonun kademeli olarak yılın kalanında gerilemesi bekleniyor. Eylül ayı FOMC toplantısı istihdam ve enflasyon verilerine göre varlık alımlarının durumunu belirleyecek bir toplantı olarak görülüyor.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ