FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

3 mükemmel önyazı örneği

Önyazı bir yöneticiyi etkilemek için ele geçen ilk fırsat. CV için sadece koruyucu bir ceket görevini görmüyor, ne kadar yaratıcı olabileceğinizi, işi ne kadar

3 mükemmel önyazı örneği

Önyazı bir yöneticiyi etkilemek için ele geçen ilk fırsat. CV için sadece koruyucu bir ceket görevini görmüyor, ne kadar yaratıcı olabileceğinizi, işi ne kadar istediğinizi ve sektöre ne kadar hakim olduğunuzu da gösteriyor. Sizin için The Guardian gazetesinde yayınlanan, şirketlerin işe alımda etkilendikleri üç önyazı örneğini inceledik.

Potansiyel işverenin size dair ilk izlenimi ön yazı ile oluşuyor. Farkınızı ortaya koyup kalabalık aday listesinden sıyrılmanızda çok önemli olan bu kısa ama çok değerli yazıya özen göstermek ve detaylara dikkat etmek şart. Eğer siz de CV düzenlemeye saatler ayırırken önyazı yazmada takılıyor, nasıl bir ifade kullanacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki içeriği pozisyona göre zenginleştirilebilecek örnekleri incelemek ufkunuzu açabilir.

İşte The Guardian’a göre dikkat çeken 3 önyazı örneği:

Önyazı 1

Bu ön yazı formu standart kalıp olarak kullanılıp içeriği zenginleştirilebilir.

Sayın…,

Firmanızda ….. pozisyonu için ilettiğim CV’mi ekte bulabilirsiniz.

Eğitim hayatım açtığınız pozisyonun gerektirdiği altyapıyı bana sağladı. Eğitim sürecim içerisinde araştırma, öz motivasyon, girişimcilik ve farklı yetenekler edinme noktasında kendimi geliştirdim. Özgeçmişimde de görebileceğiniz gibi farklı eğitimlerle ve yaptığım bireysel araştırmalarla kendimi iş hayatına hazırladım.

İş yaşamında efektif ve hızlı olmak konusunda son derece özverili ve hevesli olduğumu, pozisyonun gerektirdiği sorumluluğu merak ve istekle üzerime almak istediğimi belirtmek isterim. İstekli, özenli ve dikkatli çalışmanın mutlaka başarı ile sonuçlanacağının bilincindeyim. Bu nedenle size yeteneklerim ve çalışma disiplinim ile katkı sağlayabileceğim noktasında şüphem yok.

Ön yazımı okumaya ve CV’mi incelemeye vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Yakın zamanda sizden olumlu haberler almayı diliyorum.

Saygılarımla,

Önyazı 2

Eğer firmada ileride oluşabilecek bir pozisyonla ilgileniyorsanız…

Sayın ..…,

Firmanizda (ilgili) alanda bir pozisyon açığı söz konusu olduğunda değerlendirmeniz adına CV’mi ekte iletiyorum.

Eğitim hayatım ve tecrübelerim doğrultusunda farklı insanlarla birlikte çalışma, bir takımda yer alma ve birlikte üretebilmeyi öğrenme fırsatım oldu. Bu nedenle takımınıza kolaylıkla adapte olacağımı düşünüyorum.

İşini severek yapan ve detayları çok önemseyen biriyim. İnsan ilişkileri noktasında esnek olmanın bana verimlilik olarak geri döndüğünü sıklıkla tecrübe ettim. Yeni şeyler öğrenmeyi, yeteneklerimi geliştirmeyi çok önemsiyor, bu amaçla insan ilişkilerinin öğreticiliğinden faydalanmak gerektiğini düşünüyorum. Ekibimdeki insanlarla bilgi alışverişinde bulunmak benim için bu nedenle çok önemli.

Fikir geliştirmenin zihni, dolayısıyla bedeni sürekli aktif tuttuğunun bilincinde olarak hem iş hem de bireysel hayatta yaratıcı olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sık sık not aldığım taze fikirlerim var ve bunu kurumunuza katkıda bulunma noktasında kullanmak için sabırsızlanıyorum.

Şu an için istediğim pozisyonda açık olmadığını biliyorum fakat gelecekte oluşabilecek çalışan ihtiyacınız için CV’mi saklarsanız çok sevinirim.

Bir gün birlikte çalışmak dileğiyle,

Önyazı 3

Eğer başvuracağınız iş daha esnekse ve yaratıcılık içeriyorsa aşağıda editörlük pozisyonu için yazılmış önyazı örneğini incelemekte fayda var.

Sayın ..…,

Sık kullanılan virgüllerden sıkıldınız mı? Gereksiz bulduğunuz onlarca parantez mi var? İmla hataları size pes mi dedirtiyor? Bıktınız mı? Çok mu sinirlisiniz?

Evet, maalesef yalnız değilsiniz. Gün geçtikçe iyi ve özenli yazan insanların sayısı azalıyor. Oysa hala keyifli bir şekilde iyi şeyler okumak isteyen milyonlarca insan var. Bu nedenle diyebiliriz ki iyi bir editör olmanın sorumluluğu basılan yayının ulaştığı kitlenin genişliği oranında büyüyor.

Neden ben?

Çünkü iyi bir editör demek daha az masraf demek. Yanlış basılan yayın organının size neye mal olduğunu çok iyi biliyorum. Bu nedenle işim, işin doğru olması adına tüm dikkatimi vermek ve özen göstermek.

Editör demek sadece doğru yazım kurallarını uygulamak değil, aynı zamanda da iyi yazmak. Size şu an yazdıklarımın içini doldurmak ve nasıl yazdığımı göstermek adına ekte çalışmalarımı yolluyorum. Ayrıca …. adlı bloguma tıklayarak yazı dünyamda bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Eğer sizinle birlikte çalışma hayalim gerçek olursa, kağıtlar baskı makinasının içinde hızlı hızlı dönerken huzurla uyuyabileceğinizi  garanti ederim.

Güzel haberlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/3-mukemmel-onyazi-ornegi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ